İkizler’de Yeni Ay: İnsan Kendi Kanatlarını Kendi Yapar

3 Haziran günü, tam öğle vaktinde, İkizler Burcu’nda bir yeni ay deneyimliyor olacağız. Bu yeni ay, İstanbul’un üzerinde olacak.

Astrolojide en önemli olan vakitlerdir. Güneş’in doğmakta olduğu tan, tam tepede olduğu öğle ve batmakta olduğu akşam vakitleri önemlidir. Bugün de, Güneş ve Ay, İstanbul’un tam üzerinde, yani öğle vaktinde birleşiyor olacak. Havayı, uçmayı, özgürlüğü, analitik düşünceyi, deneyleri ve iletişimi anlatan İkizler Burcu’nda.

Yeni aylar, Güneş ve Ay’ın birleştiği andır ve zaman hep akar durur. Ne Güneş ne de Ay asla yerinde durmaz. Bir anlığına aynı hizada olsalar, birleşseler (tam üst üste olduklarında tutulma olur) dahi harekete devam ederler. Ay, Güneş’ten daha hızlı hareket eder ve birleşimin ardından ayrılmaya başlar Güneş’ten. Artık yeni bir döngü başlamıştır, taptaze bir enerji ile yeni ay başlar. Kadınlar döngüleri ve Ay’ın gizemlerini çok iyi bilirler.

İkizler Burcu, zihinsel aktivitenin olduğu alan. Konuşma, iletişim, düşünce, analitik düşünce, bilimsel araştırma, okuma, yazma burada. Güneş ve Ay, İkizler Burcu’nda kavuşacağına göre bu sefer bizi zihinsel bir yenilik bekliyor. Belki bir bilgi, bir haber, yeni bir fikir… Daha önce ilgilenmediğimiz bir alan, bizim için yeni bir sayfa, yeni bir kitap, yeni bir çalışma ve araştırma alanı… neden olmasın.

Önümüzdeki on beş gün, entelektüel alanda hareketliyiz. Eskiden sınavlara girerken büyükler “Allah zihin açıklığı versin” derdi, işte tam da böyle, zihnimizin açık olduğu bir ay var önümüzde. Bol bol okuyalım, yazalım, düşünelim, tartışalım. İkizler, iletişimin burcudur. Kendimizi daha iyi ifade ettiğimiz bir aydayız.

Ay, Güneş’ten ayrıldıktan sonra ilk ilişkisini teorilerin, felsefenin, büyük düşüncelerin ve inancın göstergesi olan Jüpiter ile kuracak. Jüpiter, Yay’daki geniş tahtına kurulmuş halde. Sanki o da Ay’ı ve Merkür’ü bekliyor, kendi mesajını bizlere aktarabilmek için. Ben bu yeni ayı olumlu yorumluyorum. Gökyüzündeki iki iyicil olarak kabul ettiğimiz Venüs ve Jüpiter, ikisi de yönettikleri burçlarda. Yani ikisi de iyiliklerini, bolluklarını, bereketlerini, güzelliklerini ve lütuflarını bizlerin üzerine diledikleri gibi yayıyorlar. Onları engelleyen bir şey yok.

İçinde yaşadığımız madde dünyası bir ilüzyondur çünkü hiçbir şey olduğu gibi kalmaz, her şey değişir. Değişim bu ay bizimle olacak ve bakın görün, bundan bir ay sonra zihinsel olarak bambaşka bir yerde olacağız. Düşüncelerinizi günlüğünüze yazarsanız, bir ay sonra dönüp okuduğunuzda şaşırabilirsiniz.

Dünya battı, medeniyet çöktü. Dünyada birçok şirket kapanıyor, küçülüyor, sanki her şey cehennemin dibine gitmiş gibi. Bunlar bizim ah ettiklerimiz, işte böyle bitiyor acı dolu bir çağ (en az 2000 yıllık). Ama Jüpiter bizden inançlı olmamızı istiyor. Satürn ile Plüton, artık eskimiş, köhnemiş ve bize hizmet etmeyen her şeyi yerle yeksan ederken, sadece güvenip inanmamızı bekliyor gökler. Sürece güvenelim.

 

İkizler yeni ayında ah vah etmeyi geride bırakıp kendimizi rüzgarlara bırakabiliriz. Bir sonraki adımı atabiliriz, yeni olana kanatlanabiliriz. Belki de hayatın amacı hep sınırları aşmak, daha fazlasını denemek, insan olmanın sınırlarını zorlamakta gizlidir ?

İnsan kendi kanatlarını kendi yapar: aklını, el becerisini, hesap etme yeteneğini kullanarak. Sonra da süzülür Galata’dan Üsküdar’a, Boğaz’ın, İstanbul’un tam üzerinden…

 

 

 

 

Sevgiler

Begüm

Haziran 2019

KADIKÖY

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s