6 Mayıs Haftası

Oldukça hareketli, iniş çıkışları olan, değişime çok açık bir haftadayız. Enerjimizin çok yüksek olduğu günlerdeyiz. Hafta başındaki hafiflik, hareketlilik ve canlılık, hafta ortasında yerini duygulara ve sonra da içsel hesaplaşma ve çekişmelere bırakabilir. Sosyal ve hareketli başladığımız bu haftanın sonlarına doğru içsel konular üzerinde çalışıyor olacağız ve somut gerçekler gündemimize gelecek.

Bazı şeyleri abartma eğilimde olduğumuz bir hafta. Big spender! Yaptığımız harcamalar, kurduğumuz hayaller ve ettiğimiz laflar büyük büyük dilimlerle geliyor bu hafta. Özellikle kendimizi savunmamız gerektiğinde veya cesaret göstermemiz gerektiğinde abartı da işin içinde olabilir. İngilizce “foolhardy” kelimesini duymuşsunuzdur, aptallıkla cesaret arasındaki sınırı hatırlatır. Neye cüret ettiğimize, sınırları ne kadar zorladığımıza dikkat etmemiz gereken bir haftadayız. Etrafımızda da insanlar özellikle kendilerine olan sarsılmaz müthiş harika özgüvenlerini ortaya koymaları gerektiği zaman bunu abartacaklar. Fanatik benbenben tavırları uçan tekmeler atacak havada. Egodan  hareket eden tipler birbirlerine girdiğinde dahil olmayın, kenara çekilin ve birbirlerini yemelerini izleyin :))

Bu hafta bazı kadınlar için zor olacağı gibi önüne çıkan zorlukları ve meydan okumaları iyi kullanabilen kadınlar için büyük gelişimleri ve ciddi ilerlemeleri de barındıran bir hafta olabilir.

Şimdi Robert Hand’in kitabına baktım da, Mars-Jüpiter karşıtlığı için o da aynı kavramlara değinmiş, hatta bizzat foolhardiness kelimesini kullanmış. Diyor ki, gerçek cesaret ile foolhardiness (delice cesurluk, aptalca öne atlama) arasındaki farkı belirleyen şey kişinin kendini bilmesidir. Yine dönüp dolaşıp aynı yere geldik yani, göksel etkileri nasıl kullandığımız kendimizi ne kadar bildiğimize, bilinç seviyemize bakıyor. Ne demişler, insan her şeyin ölçüsüdür.

Bugünlerde gereksiz  işlere girmek, durduk yere karşımıza çıkan fırsatlara atlamak uzun dönemde hayal kırıklıkları yaratabilir çünkü şu anda fırsat ve şans gibi görünen şeyler aslında fırsat falan değil. Reality check yapmadan hareket etmeyin.

Bizi kısıtlamak isteyen kişilere karşı boynuzlarımızı ve tırnaklarımızı çıkarabileceğimiz bir zaman. Ancak Pazartesi ve Salı günü esen özgürlük rüzgarları özellikle Cuma günü kurulu otoritelerle ve hayatın gerçekleriyle çok sert şekilde karşılaştığımızda birden kesilebilir de. Duygusal güven ararken maddi dünyanın kısıtlamaları ve ağırlığı ile de karşılaşabiliriz. Dediğim gibi, yoğun ve çok inişli çıkışlı bir hafta. Bu enerjileri dikkatli ve mindful bir şekilde kullanmak gerek.

Ne umdum ne buldum durumuna düşmemek gerekir. Umut iyidir ama umut aramak için astrolojiye yönelip bu yazıları okuyorsanız aradığınız boş umudu benim sözlerimde asla bulamayacaksınız.

Eskiden çalıştığım dönemde Pazartesi sabahları ofisin içinde meditasyon müziği açardım, arkadaşlar da SPA müziği diye dalga geçerdi :)) Bu hafta tam da benim SPA müziklerine ihtiyacımız var. Bu hafta kendimiz için yapabileceğimiz en iyi pratik topraklanmak. Topraklanmak hem yeni ayın enerjisine uyumlu kalmamıza yardımcı olacak hem de bu hareketli ve tansiyonu yüksek haftada bizi dış etkilerden koruyacaktır. Huzur ve sakinlik önemli.

bach-flower-wildrose-1242x500

Pazartesi sabahına İkizler’deki Ay ile başlıyoruz. Ta da! Mailbox dolmuş, herkes yanıt bekliyor! Canlı, iletişimin su gibi aktığı, konuşmalarla, verimli toplantılarla dolu bir sabah, hareketliyiz. Tansiyon biraz yüksek olabilir. Yaptığımız işleri abartarak, büyüterek yapmak isteyebiliriz. Etrafımızda insanlar yüksekten atıyor olacak, kendilerini, yeteneklerini abartıyor olacaklar. Ben olsam kendime odaklanır ve milletin palavralarına kulak asmazdım, Begüm style 😀

 

 

Salı günü palavracılık biraz daha abartıyor kendini, bu sefer hayaller için içine giriyor. Bence bu seferki Ay-Neptün karesi tehlikeli. Hayallere kapılıp, masallara inanıp harekete geçmemek gerekli. Örneğin dandik bir ürünü pahalıya satmak isteyen bir satıcının tuzağına düşmek bugün kolay. Ben olsam bugün hiçbir şey satın almazdım, özellikle Internet’ten alışveriş yapmazdım.

Neptün işin içindeyse hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Bugün Merkür’ün Boğa Burcu’nda geçiş yapıyor olması ortalığın biraz olsun sakinleşeceğini gösteriyor. Artık düşüncelerimizi topraklamak, daha sakin düşünmek, konuşmalarımızı daha sakin ve oturaklı bir tonda yapmak mümkün. Daha maddeci ve belki hesap yapar şekilde düşünüyor da olabiliriz.

Bugün Venüs-Satürn karesi var, yani giyim kuşam, moda, güzellik konularında da çok avantajlı bir gün gibi görünmüyor. Seninle aynı işi yapan erkek bir çalışanla aynı maaşı aldığını mı zannediyorsun ? 😉 Kadınların değersizleştirilmesi işte bu, bu kadar somut ve hayatın tam da içinde olan bir şey.

Salı günü akşam saatlerinde Merkür, Uranüs’e yaklaşıyor. Yeni düşüncelere açık olduğumuz, hayata çok farklı şekilde bakabileceğimiz bir akşam.

Çarşamba günü öğle saatlerinde Ay’ın Yengeç’e geçmesiyle haftanın ikinci yarısı başlıyor. Hareketli, canlı heyecanlı günler geride kalıyor ve tatlı bir duygusallık kaplıyor hayatı. Şimdi biraz daha kendimizle ilgilenmek, eve erken gitmek istediğimiz bir gündeyiz. Bence Çarşamba ve Perşembe günleri kişisel bakım, meditasyon, içe dönüp kendimizle kalmak, kendimize bakmak için değerlendirilebilir çünkü Cuma günü Ay-Satürn karşıtlığı kendimizle hesaplaşma eğilimde olduğumuz saatleri gösteriyor olacak.

Cuma günü haftanın önemli bir günü. Ay-Satürn karşıtlığı. Ay, tüm güzelliğini, korumacılığını ve besleyiciliğini, nemli ve yumuşak doğasını gösterirken, karşısında en yüksek dağın en yüksek tepesinde duran kuru ve soğun Satürn’ü buluyor. Hırsla bu dünyanın en tepesine çıkmak, sınırlarını zorlamak ve kurmak, kas yapmak, pratik edilen bir düzen kurmak isteyen Satürn ile beslemek, büyütmek, annelik etmek isteyen Ay karşılaşıyorlar. Bu aslında zor bir açı değil çünkü hem Satürn hem de Ay çok iyi konumdalar. Eminim orda burda psikolojinizi bozan saçma şeyler okuyacaksınız ama gerek yok yani 🙂 Bir yanda kendimize bakmak, sevgi, biyolojik ve psikolojik olarak büyüdüğümüz alan, diğer yanda kendimizi dünyada, insanların içinde, medeniyetin bir parçası olarak var ettiğimiz, her gün biraz daha inşaa ettiğimiz kariyerimiz var. En kötü ihtimalle evde biraz daha durmak ve bir bardak daha süt içmek isteyip işe geç kalınır ya da işe erken gidilir ve kahvaltı atlanır. Ne olursa olsun, insan her zaman kahvaltıyı atlamanın da işe geç gitmenin de onun için bir bedeli olduğunun farkındadır. Toplumdaki yerimizi, kariyerimizi, title’ımızı inşaa ederken evimizi, ailemizi, çocuklarımızı ve kendimize annelik etmeyi ihmal ediyor muyuz ? Yoksa aile ve ev konularına, çocuklara çok fazla dalıp da insanlığın bin yıllardır kurmakta olduğu medeniyete olan katkımızı mı azaltıyoruz ? Bu ince bir denge ama Yengeç-Oğlak Ekseni de işte tam bununla ilgili!

Tüm dünyanın ciddi bir değişimden ve dönüşümden geçtiği bu dönemde yine, yazının başında bahsettiğim gibi, her şey insanın kendini bilmesinde yatıyor. Antik Çağ filozofları da bunu söylemiş, bugün de hala bundan bahsediyoruz. Kendini bilmek, bu dünyada amaçlarımızı gerçekleştirmek, kendimizi gerçekleştirmek için gerekli. Biz de astrolojiyi bunun için kullanıyoruz. Her şeyden önce insanın kendini, kendi özel yeteneklerini ve niteliklerini, karakterini tanıması ve bundan sonra da hayatın ona getirdiği koşullar içinde bilinçle hareket etmesi onu mutluluğa ve eskilerin εὐδαιμονία dediği sonsuz mutluluk, ruhsal tatmin, maddi dünyanın ötesinde bir tatmin ve bütünlük hali için gerekli. Astrolojinin göksel rehberliği de bu noktada bize yardımcı oluyor.

Haftasonunu da daha sonra konuşuruz.

 

 

Sevgiler

Begüm

Mayıs 2019

KADIKÖY

 

Lydiansoulwork@gmail.com

 

18557387_1772022716146665_5028803810688661103_n

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s