Boğa Burcu ve Taurid Meteor Yağmuru

Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne girdiğinizde sizi öncelikle Göbekli Tepe’den bir sütun ve ardından da Çatalhöyük köşesi karşılar. Çatalhöyük’ü canlandıran bu köşede kocaman boğa figürleri dikkat çeker. Müzeyi gezerken her adım başı karşılaşacaksınızdır boğayla, kazanların etrafına, çeşitli kaplara çanaklara şeklini vermiş boğa yüzyıllar boyunca. Girit’in Minos’u, Mısırlılar’ın Apis’i olmuş. Astrolojide de on iki burçtan birine vermiş adını.

Günümüzün bebek bilim dallarından biri de arkeo-astronomi. Bunlardan binlerce yıl önce yaşamış insanların gökyüzünde gördüklerini nasıl anlamlandırıp buna göre kendi yapılarını nasıl inşa ettiğini inceleyen bilim dalı. Çok fazla teoriye ve çok fazla varsayıma dayanan ama bilimsel, somut bilgileri de (örneğin Göbeklitepe’nin ne kadar eski olduğu) içeren bir bilim dalıdır. 2018’de yayınlanan “Decoding European Palaeolithic Art: Extremely Ancient Knowledge of Precession of the Equinoxes” Sweatman et al., astrolojiyle ilgilenen herkese önerebileceğim bir makale. Sweatman’in teorisine göre bundan binlerce yıl önce Taurid, yani Boğa Takımyıldızından gelen meteorlar dünyayı çok ciddi şekilde etkilemiş, insanların hayatını yok edecek kadar zarar vermiş dünyaya. Bunu bilen insanlar da bir dahaki Taurid meteor yağmurunun ne zaman geleceğini gözlemleyebilmek için Göbeklitepe’yi inşa etmişler. Bu elbette yalnızca bir teori.

Bu teorinin merceğini elimize alıp Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne girdiğimizde de gördüğümüz boğa figürlerini buna göre anlamlandırabiliriz. Belki bundan bin yıllar önce boğa insanlar için önemliydi, kafamıza yanan toplar atan bir takımyıldız önemli olsa gerek. Ama BİLMİYORUZ. İnsanların neden boğa figürünü bu kadar çok kullandığını anlamak imkansız, bundan beş bin yıl önce yaşamış büyükannelerimiz gibi düşünebilmemiz imkansız.

 

Yine de biz Yaşam Çarkı’nın ikinci hanesinden bize gülümseyen Boğa’nın demek istediklerini anlamak için düşünebiliriz. Ateş Elementinden olan Koç’un hemen ardından gelir Boğa. Boğa, Toprak Elementinin ilk burcu. Koç’un hayat dolu, hemen harekete geçmeye hazır enerjisinin topraklandığı, maddeye dönüştüğü yer. Baharın artık iyice oturduğu, baharın getirdiği yeni hayatın bolluğa ve berekete dönüştüğü yer Boğa. Boğa aslında zengin de olunan yer. Sahip olmak, çiçek toplamak ve bu çiçeklerin güzelliğinde doğanın sonsuz zenginliğini görmek de Boğa mevsimini anlatır. Kışın kıtlığından çıkan insanoğlu artık bahçelerde, bağlarda tarlalarda ilk işlerini bitirmiştir ve toprak da ilk meyvelerini verir bu mevsimde. Boğa mevsiminde yılın ilk hediyeleri gelir, evet, kirazlar ve erikler, bahar meyve ve sebzeleri. İşte artık tüm kış boyunca boşalan depolar yavaş yavaş dolmaya başlıyor. Bu yüzden Boğa burcunun doğasında toplamak, biriktirmek vardır. Boğa, insanın kıtlıktan çıktığı ve uzun ve karlı kışın ardından ilk kez ağaçlardan, doğadan bir şeyler toplamaya başladığı zaman… Ağaçlar günışığını depolar, topraktaki bitkiler hem ışığı hem de topraktan aldıkları vitamin ve mineralleri depolar, biriktirerek, biriktirdiklerini iyi değerlendirerek Başak mevsiminde hasat vermeye hazırlanırlar. Yılın bu zamanında doğan insanlar da işte böyledir. Boğa Burcunda doğanlar biriktirmeyi ve ellerinde tutmayı çok iyi bilirler. Doğum haritanızda Boğa hangi alana düşüyorsa burada bir şeyleri biriktirme, elde tutma ve değerlendirme eğilimde olabilirsiniz. Doğum haritanızı bilmek size sonsuzluğun kapısını açar. Bu kapıyı aralamış birçok kadınla birlikte çalışıyorum. Kendini tanımak, kendini bilmek en eski çağlardan beri insanların en büyük arzusu ve çabası olmuş. Bugün elimizde Internet ve binlerce kaynak var. Biz de bu dönemde Boğa gibi davranıp bu kaynakları elimizden geldiğince iyi ve verimli değerlendirmeyi seçebiliriz. Bu yüzden kendi astroloji çalışmalarımı sadece danışanlarımın olduğu özel bir grupta yoğunlukla devam ettiriyorum. Sadece birlikte çalıştığım, kendisini ve haritasını bildiğim yani daha basit tabirle danışmanlık verdiğim kişileri alabiliyorum bu gruba. Eğer astrolojide derinleşmek, daha uzun, nitelikli ve kişiselleştirilmiş astroloji içeriğine ulaşmak istiyorsanız lütfen bana ulaşın.

 

Underground her zaman daha iyidir 😉

 

 

Sevgiler

 

Begüm

Lydiansoulwork@gmail.com

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s