Doğum Haritasındaki Gizli Sır: Yaşam Amacı

Tabi ki böyle bir şey yok. Ancak bir, iki, üç, dört… kez; defalarca bana bu soru geliyor: Doğum haritası yoluyla yaşam amacı bulunabilir mi ?

Önce bu soru içindeki kavramları dökelim.

Yaşam amacı nedir ? İnanın bilmiyorum. İnsanın yaşamının dönemlerinde “içinden gelen” (bu “içinden gelen” kısmını Jungcu bir şekilde açıklayabiliriz) arzular ve itkiler olur. İnsanın kişisel gelişimi bir akıştır, adım adım bir yere doğru gider ve o yere ulaşabilmek için evrelerden, devrelerden geçer; devreleri yakmamak gerek bu arada. Burada, felsefede teleoloji dediğmiz çok eski bir kavramdan bahsediyorum. Elinizde bir meşe palamudu varsa bu meşe palamudu ancak bir meşe ağacı olabilir, bir eşek olamaz. Meşe palamudunun amacı meşe ağacına dönüşmek ve yeni meşe palamutları vermek olabilir mi ?  Aslında bunu da bilmiyoruz, ağaç olduktan sonra kesilip, odun olup bir evi de ısıtabilir. Yaşam amacı diye bir şeyin tanımlanabileceğini sanmıyorum.

Özünde insan neyse hep odur ama bireyselleşme sürecinde insan işte özüne, kendine doğru gider ve özünde getirdiği şey her neyse onu açığa çıkarır, ifade eder. Belki de yaşamın amacı yaşamdır; herkesin özünde getirdiğini ifade ederek daha çok yaşama hizmet etmesi, böylelikle de kendi varlığını ve biricikliğini ortaya koyabilmesidir.

Doğum Haritası

Doğum haritası sizin doğum anınızı gösteriyor. Yukarıda nasılsa aşağıda da öyledir. Astrolojinin temel varsayımları doğrultusunda düşünürsek, doğum haritası, harita sahibi hakkında bize birçok bilgi verir. Onun meşe palamudundan kocaman, ulu bir meşeye dönüşürken hangi evrelerden nasıl geçtiğini gösterir, özellikle de ilerletilmiş haritalar bu konuda bize çok yardım eder. Kişinin niteliğini, dünya ile ilişkisini, zaman ve mekan içinde nerede durduğunu astroloji gösterebilir. Astroloji her zaman yorum sanatıdır ve haritaları yorumlayan ve bu yorumu karşısındakine aktaran kişinin bilinç seviyesi, eğitim seviyesi ve mesela ne kadar felsefe ve mitoloji bildiği de çok önemlidir 😉 😀

pandorr

Ben hayatımda, kendim de dahil, kimsenin doğum haritasına bakıp da “işte hayatının amacı bu, hayırlı olsun” demedim. Bu sorgulama işidir, insanın dünyayı algılama şekli her gün değişir. Amaçlar da ancak  dönemsel olabilir.

38 yaşında, çok yakın bir arkadaşım var. Hayatında herhangi bir evlilik, doğum ya da aile kurma ile ilgili bir şey olmadı, hep çok istedi ama bir şekilde olmadı. Haritasında Kuzey Ay Düğümü Yengeç Burcu’nda. Bir yerlerde okumuş: “Haritanızda Kuzey Ay Düğümü Yengeç Burcu’ndaysa sizin hayattaki amacınız aile kurmaktır” diye. Yana yakıla bana geldi, şimdi ben bu kadını yerden nasıl kaldıracağım ? Tabi ki okuduğu şey feci şekilde yüzeysel ve bir şekilde onun hassas bir noktasına dokunmuş… Hayat amacı gibi iddialı bir şeyi iki satırlık yazılarda bulamazsınız. Sizinle ve hayatınızla ilgili her şeye zaten sahipsiniz, sadece kendinizi tanımanız, farkındalığınızı derinleştirmeniz ve arttırmanız gerekir. Uzaklarda ya da Instagram köşelerinde aramayın…

 

 

Sevgiler

Begüm

18 Nisan 2019

KADIKÖY

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s