18 Mart Haftası

Bu hafta, yılın en önemli haftalarından biri. 21 Mart’ta, Güneş’in Koç Burcu‘na geçmesiyle yeni bir astrolojik yıl başlıyor.

21 Mart’ta gün ve gece eşitlenir, aydınlık ve karanlık tam dengede durur. Ne aydınlık daha fazladır geceden, ne de karanlık daha uzundur gündüzden. Ekinox, kelime anlamı olarak “eşit gece” demektir, gece ve gündüzün dünyanın her yerinde aynı sürede yaşandığını anlatır.

Gece ve gündüzün eşit olması, dişil ve eril enerjilerin de dengede olduğu anlamına gelir. Bu dengenin kusursuzluğunda yeni bir yıl, yeni bir mevsim, yeni bir hayat, yeni bir bilinç kendini gösterir. Dünyada hayat uyanır, ağaçlarda tomurcuklar patlar, hayvanlar ve tüm doğa, tüm yaşam hareketlenir. Önceki Ekinoks’ta, yani 23 Eylül’de uykuya yatan  güzeller şimdi uyanırlar derin uykularından.

Dünyada hayat bir döngüden diğerine dönedursun, Güneş, bu sefer Koç’a girdiğinde gerçekten ilginç biriyle karşılaşıyor: Kiron. Maddi dünyayı, herkesçe kabul edileni, sıradanı ve sıkıcıyı aşma kapasitemizi gösteren, Kahramanlar’ın Ustası Kiron bilincimizle bütünleşiyor… Belki de burada kendimizi aşmaktan ve yepyeni bir benlik bilinciyle bireyselliğimizi ifade etmekten bahsetmek gerekir. Yaşayıp görmeden sallamanın da çok anlamı yok 🙂

Güneş, yeni bir döngüye girip Kiron ile elele verirken, Ay da hemen karşısında olacak, dengeyi, ikiliğinde kusursuz olarak dengelenmesini anlatan zarif Terazi Burcu’nda… Bu bir dolunay elbette. Koç’tan ve Terazi’den bahsettiğimiz için bizim için önemli olan iki gezegen, Venüs ve Mars da birbirleriyle sıkı bir pazarlık içinde… Harika.  Çok güzel bir haftanın bizi beklediğini müjdeleyelim ve bize verilen zamanı doğru kullanmak, bütünün, herkesin, açan her çiçeğin yararına kullanabilmek için elimizden geleni yapalım… Satürn’ün Oğlak’ta ve Jüpiter’in Yay’da olduğu bu yıl, eşine benzerine çok uzun zaman rastlamayacağımız nitelikte bir yıl. Her şey bizim elimizde…

 

Sevgiler

Begüm

18 Mart 2019

KADIKÖY

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s