Mutluluğu Resmi: Internetsiz Bir Gün

Bugün dünyada sosyal medyanın insanları yaşlandıran stres faktörleri arasında sayılması tartışılıyor. Gündemdeki konu, eski mahalle, komşuluk, geniş aile gibi sistemlerin ortadan kalkması ve elinde telefonuyla yaşayan insanın aslında ne kadar büyük bir stres, sıkıntı ve yalnızlık içinde olduğu.

Geçen akşam bir belgesel izledim, Amerikalı araştırmacılar İtalya’ya, Yunanistan’a gidip köylü dedelerle röportaj yapmış… Köy gibi insana güven ve güvenlik veren toplulukların sağlık için ne kadar elzem olduğu araştırılıyor… Tabi ki fiziksel aktivite gerektiren, toprağa yakın, temiz hava içinde bir yaşam tarzı da sağlık için gereken en önemli altyapı bu belgesele göre. Yaşlanmak istemiyorsanız bunları dikkate almak gerekir.

Uzun zamandır “internet detoxu” diye bir şey duyuyorum. Yıllar yıllar önce Hollandalı orta yaşlı bir arkadaşım çok yoğun bir döneminde bir pazar günü telefonu, bilgisayarı, her şeyi kapatmıştı çünkü Pazartesi yine aynı koşturma ve hengamenin içine girmesi gerekiyordu. Ben de sanırım ancak yaşım 35’e dayandığında onu anlayabiliyorum :)))

 

images

 

Internet’e girmezsem ne olur ?

  1. Sosyal medyayı, interneti kapattığımızda öncelikle tenimizi ve gözlerimizi zararlı mavi ışıktan korumuş oluyoruz. Bugün dünyada tartışılanlardan biri de güneş ışığının yararları ve led ya da elektronik cihazlardan çıkan ışık gibi yapay ışıkların büyük zararları.
  2. “Herkes mutlu ben sürünüyorum” duygusundan kurtuluyoruz. Geçen yıllarda bir gün arkadaşıma “meditasyon yaptım” yazmıştım o da anında (herhalde otomatik olarak) kendi durumunu benimle karşılaştırıp “ben de anca çamaşır asıyorum :(” yazmıştı. Hepimiz elbette çamaşır asıyoruz. Ancak kimseyi Instagram’da çamaşır asarken, yerleri silerken, tuvalet yıkarken görmeyiz. Herkes sanki her an Bebek sahilinde ya da yoga stüdyosunda, Patara sahillerinde, Kleopatra plajında falan 😀 Kimse neden yoksul bir muhitten geçerken check-in yapmaz ? Çünkü bunun gösterilecek bir tarafı olduğuna inanmaz ego. Ego kendini hep güvende, harika bir halde (fabuluous var ya İngilizce’de, o işte), ışıl ışıl, ilgi göre, sevilen, hiçbir ihityacı olmayan şekilde yansıtmak ister.
  3. Her dakika bebek görmekten kurtuluyoruz.
  4. Görmek istemediğimiz insanlar dan diye karşımıza çıkmıyor.
  5. Beyin sürekli yeni ve beklenmedik bir şeyle karşılaşma stresinden kurtuluyor.

… ve en önemlisi, zihinden çıkıp bedene inebiliyoruz.

 

DSCF4031-004

 

Sosyal medyasız bir gün huzur demek. Pencereden yağan karı izlemek demek. Aileler için çocuklarıyla vakit geçirmek demek. Çok fazla telefonla ve bilgisayarla çalışan insanlar içinse her şeyden önce bir ihtiyaç…

Seçim sizin. Milletin yalan hayatlarını izleyip yaşlanmanızı hızlandırabilirsiniz ya da kendi gerçek hayatınıza dönüp daha sağlıklık seçimler yapmanın yollarını arayabilirsiniz.

 

 

Sevgiler

Begüm

Şubat 2019

KADIKÖY

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s