Kiron Koç’ta: Kendin Olmak

Koç Burcu, hayatın başladığı yer. Her yıl Güneş 0 derece Koç’a geldiğinde astrolojik yeni yıl başlar, gün ve gece eşitlenir ve yeni bir mevsim bu dengeden doğar.

Koç Burcu’nun en sevdiğim özelliği hayata karşı pozitif bir bakışa sahip olmasıdır. Koç’u asla tutamazsınız. Ona bir fikir verin, anında harekete geçer ve bunu gerçekleştirir. O bir kısa mesafe koşucusu, uzun mesafeleri katedebilmesi için Oğlak’ın kararlılığına ve sertliğine ihtiyacı var.

Koçlar aynı zamanda yeni fikirlerin tohumlarını etrafa yaymakla da bilinirler, onlar kalk borusunu çalar, diğerlerini uyandırır ve harekete geçirir.

Kiron, yarı at yarı insan: insanın ayakları dünyada, aklı da havalarda doğasını sembolize ediyor. Kiron madde dünyasının zorunluluklarından özgürleşmeyi ve bu dünyayı aşmayı anlatır. Kiron, madde dünyasının zorunluluklarıyla aşkınlık arasındaki köprü. Bu yüzden Kiron her haritada bir anahtardır, anahtarı bulunca kendini ardına kapadığı kapıları açabilir insan…

Çoğu zaman da kabullenmektir insanı özgürleştiren…

Önümüzdeki günlerde Kiron hakkında daha fazla konuşacağız, kendi haritalarımızdaki Kiron’u anlayıp hayatımıza davet etmeye başladığınızda kazanacağımız farklındalık ve bakış açısından bahsedeceğiz ama şimdi Koç’taki Kiron’a devam edelim.

49461720_2050239145061742_3289241909834285056_n

Birçoğumuz hayatta fazla risk almadan, küçük adımlarla ilerleriz çünkü varlığımızın çok da önemli olmadığına inanırız. Sanki varlığımız bu dünyada bir fark yaratmayacaktır… Bu olabilecek en garip tutumlardan biri… Aslında hepimiz bu dünyaya kendimize özgü, başkalarında hiç olmayan hediyelerle geldik. Ancak bu hediyelere ulaşabilmek için kendi kendimize derinlikle ve dürüstlükle, cesaretle bakmamız gerek.

Beni başkalarından ayıran, tek ve kendime özgü yapan şey nedir ?

Kiron, bu dünyada konumlanmış halimizi, default ayarlarımızı, şartlanmalarımızı aşıp kendi gerçekliğimizi görmemizi istiyor ve gördüğümüz şeyin güzelliğinden, harikalığından korkmayacak kadar cesur olmamızı da…

 

10710515_392064980943092_6560782190163889300_n

 

Koç hayata başladığımız, sarıldığımız alan. Kiron’un Koç’taki geçişi bize yeni bir sayfa açma imkanı sunuyor. Bu yeni sayfada kendimizi ve yaşamımızın bize özgülüğünü ifade edebiliriz. Bugünlerde herkes yaşam amacını arıyor, yaşamın yaşamdan başka bir amacı olabilir mi ? Sadece anda olmak ve döngülerin içinde dönüp gitmekten başka bir amaç ? Ancak insanın bireyselliği ile getirdiği kendine özgü yönleri de var. Ne demişti Jung, “bir meşe palamudu ancak bir meşe ağacına dönüşebilir, bir eşeğe değil.” Belki de sorun bugünün tüketim toplumunda hepimizin paketli eşekler haline dönüşmesindedir ?

almondblossom

 

İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri doğasını ifade etmek, kendisi olmak. Dünyaya meşe palamudu olarak geldiyseniz kök atacak, dallarınızı göğe doğru uzatacak bir alana ihtiyacınız var demektir. İnsanın kendini, özgünlüğünü ve biricikliğini ifade etme ihtiyacı olabilir. İnsan kendini ancak içe dönerek tanır. Kendine dönmek, kendi potansiyellerini keşfetmek zorlu bi iştir, kolay değil. Cesaret her zaman yanındadır kendini tanımak isteyenin ve yaralarını sarmak isteyen, şifa arayan ve bütünlüğe ulaşmak isteyenler de Kiron’u bulacaklardır yanıbaşlarında. Çünkü Kiron, Kahramanların Ustadıdır da. 

 

Kendi astrolojik doğum haritanızdaki Kiron’u anlamak, bu hayattaki öğrenme, şifalanma ve kendini aşma süreçleri konusunda size rehberlik edecektir. Kiron genellikle hayattaki bir eksiklik, “ne yaparsam yapayım olmuyor” dediğimiz bir konu olarak karşımıza çıkar ve bu “olmuyor”larla aslında Kiron süreci başlar. O eksiklik sayesinde insan kendini aşar. Hepimiz, özellikle de 50 yaşına kadar, kendi Kiron döngümüzün içinde bir yerlerdeyiz.  Derinlikli bir doğum haritası çalışması için iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Sevgiler

Begüm

Lydiansoulwork@gmail.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s