Merkür Balık’ta: Kral Midas’ın Maceraları

Geçtiğimiz günlerde Merkür, Balık Burcu’na geçti ve normalden daha uzun bir süre boyunca, 16 Nisan’a kadar, Balık’ta kalacak. Önümüzdeki Merkür gerilemesinin tamamını Balık Burcu’nda deneyimleyeceğiz. İçinde olduğumuz dönem sanatçılar, müzisyenler, şairler, aşıklar, astroloji sevenler, fantasik kurgudan ve durduk yere hayallere dalmaktan hoşlanan Balık ruhlular için keyifli olacağı kadar pratik ve analitik kardeşlerimiz için mini mini bir cehennem de olabilir.

16 Nisan’a kadar olan dönemde açıklık ve netlik için biraz daha fazla çaba harcamamız gerekebilir. Hani birisi kolayca dalıp gidiyorsa “aşık mısın hahahah” diye dalga geçerdik ya eskiden, işte bugünlerde de “aşık gibi” geziyor Merkür. Biz de bundan nasibimizi alıyoruz.

Astrolojide “enerji sizi kullanmasın, siz enerjiyi kullanın” derler. Yani Merkür Balık’tayken tutup da ciddi işlere girmek olur mu ? Olur ama yanınıza sizden daha sağlıklı ve analitik düşünen birini alarak olur. Merkür Balık’tayken deniz kenarına gidilip şiir yazılır mı ? Elbette, Balık’ın sonsuz ilhamı işte şimdi sınırsızca akıyor olacak ruhlara, dillere ve sözlere…

 

Tuttuğun Altın Olsun!

Ulak Merkür, Balık’ın sonsuz okyanuslarında biraz sarhoş gezer. Ve hepiniz bilirsiniz sarhoş Dionysos’un Kral Midas’a ne dediğini: “Tuttuğun altın olsun!” Bu hikaye nasıldı ?

Şarapla ve sarhoşlukla bilinen Dionysos’un en yakın arkadaşı bir şölenden sonra çayırda uyuyakalır ve onu köylüler bulup yaka paça Kral Midas’a götürürler. Midas da bu kişinin Dionysos’un arkadaşı olduğunu anlar, onu Dionysos’a geri götürür. Bunun üzerine asma dallarından ve üzüm salkımlarından bir taç taşıyan Dionysos da çok sevinir ve Midas’a “Tuttuğun altın olsun!” der… Der ama… Midas ülkesine dönünce acıkır, bir elma yemek ister; elma altın olur… Bir çiçeğin güzelliğine dayanamaz onu koparmak ister, çiçek altın olur… Güzeller güzeli kızına bir sarılmak ister, kızı altın olur… Bunun üzerine çok üzülen  Midas bu dileğinden arınır ve dünya kendi düzenine geri döner.

İşte Merkür Balık’tayken sözlerimize dikkat etmeliyiz. Dilin kemiği yok derler, Balık’ın kılçığı kemik sayılır mı bilmiyorum.

 

mmmds

 

Midas’ın Kulakları

Merkür konuşmayla, iletişimle ilgilidir. Ne söylediğimiz kadar ne duyduğumuz da buna dahil. Bizim Kral Midas da zaten kulaklarıyla ünlüdür. Midas bir gün Bozdağ’da gezerken, uzaktan müzik sesi duyar ve bu sesin geldiği yeri araştırmaya başlar. Görür ki Apollon ile Marsyas “kim daha güzel çalıyor” yarışına tutulmuş. Apollon liriyle, Marsyas da kavalıyla insanı büyüleyen müziklerini döküyorlar rüzgarlara. Midas da, masal bu ya, araya girer ve Marsyas’ın kavalının Apollon’un lirinden daha üstün olduğunu söyler… Apollon da ceza olarak eşek kulaklarına çevirir Midas’ın kulaklarını! Neyse ki bu rezaleti Frigya başlığı altına saklayıp normal hayatına devam edebilmiş Midas, ancak bu ayıbı sadece berberi biliyormuş; ona da bu sırrı kimseyle paylaşmamasını tembih etmiş. Gel zaman git zaman, Midas’ın Kulakları berbere dert olur, bu sırrı saklamak çok ağır gelirmiş ona… Bizde “suya anlat” derler ya, o da bir kuyunun içine sadece fısıldamış: “Midas’ın kulakları eşek kulağı”. Kuyu durur mu… Şehirdeki her kuyudan, her pınardan yankılanmış bu ses: MİDAS’IN KULAKLARI EŞEK KULAĞI!

İşte Merkür’ün Balık’ta olduğu bu dönemde de hayatımızda bir şekilde “Midas Dokunuşu”nu yaşıyor olabiliriz. Bunu asla ve asla “kötü bir şey” olarak değerlendirmeyin. Neyin iyi neyin kötü olacağını biz asla bilemeyiz. Sadece hikayeleri yaşıyoruz. Merkür Balık dönemi bizlerden şairler de çıkaracaktır. Rüya çalışmaları hızlanabilir. Günlük hayatın tekdüzeliğinden kurtulup Balık’ın getirdiği hayalcilik ve dağınıklık içinde yaratıcılığımızı da kullanıyor olabiliriz. Sezgilere ve duygulara, hayal gücüne, yaratıcılığa yer vermek belki burada yapabileceğimiz iyi bir şey.

Önümüzde yoğun bir Balık dönemi var. Analitik düşünceyi, aklı, mantığı elden bırakmamak çok önemli. Belki de hiç olmadığımız kadar gerçekçi, sert ve mantıklı da olmamız gerekiyor önümüzdeki günlerde. Hayaller her ne kadar bize ilham verse de, hayallere kapılıp gitmek iyi değildir. Somut verilerle, gerçekçi gerçeklerle karar vermek gerekir.

 

 

 

Sevgiler

Begüm

Şubat 2019

KADIKÖY

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s