Kiron ve Kabullenme Döngüleri

Kiron’un ne olduğunu bu yazıda az çok tartışmıştık. 

Ne bir asteroid ne de bir gezegen olan bu gizemli gökcismi astrolojide bize çok şey anlatır. O tıpkı sembolünün de gösterdiği gibi bir anahtardır: sonsuzluğa açılan kapının anahtarı.

Kiron, maddi dünyanın sınırlarını belirleyen Satürn ile maddi dünyayı aşmayı temsil eden Uranüs arasındadır. Burada bir köprü vazifesi görür. İnsanın maddi dünyayı, sınırlılığını aşmasının ve sonsuzluğa ulaşmasının anahtarıdır Kiron böylelikle.

 

Astrolojide Kiron, hayatta asla kapatamadığımız o gıcık eksiğimizi gösterir. Ne yaparsak yapalım olmaz, o yara iyileşmez. İnsanın yarası neredeyse tüm dikkati oradadır, dert edinir onu kendine.

İşte Kiron da bize, kendi doğum haritamızdaki konumuyla neyi dert edindiğimizi gösterir. O konu üzerine çalışır didinir dururuz, farkına varmayız ki hiç kapanmayan yara sayesinde o konuda uzman olup çıkmışız! Yılların birikimi ve deneyimiyle çevremizdeki insanlara yardımcı olmaya bile başlamışız!

Hayatta hepimizin böyle bir eksiği var. Her şeyi tamam, her şeye sahip, dört başı mahmur görünen o havalı arkadaşının bile var.

Peki ne yapmalıyım ?

Bu eksiklik gibi görünen şey aslında bir hediye de olabilir. “Aman, olmuyorsa da olmuyor” diyebilme, teslim olabilme, bir şeyi olduramamayı da kabul etme hediyesi. İnsanın kabule geçerek kendi egosundan ve toplumsal rollerinden arınması için bir hediye. İnsanı kendinden ve toplumsallığından arındıran Kiron, böylelikle sonsuzluğa açılan kapının anahtarı. Eksikliğimizi kapatmaya uğraştığımız yıllar bizi sıradan bir insandan maceralara atılmaya hazır bir kahramana dönüştürür, bu bir eğitim süreci.

Eksikliğin hediyeye dönüşebilmesi için onu kabullenmek gerekli. İnsan ancak 50 yaşında geldiğinde, yani Kiron döngüsünü tamamladığında, kabullenir diyorlar bu eksikliği. Ama belki de insan bunun ne olduğunu bilip de bunu ne kadar erken kabullenme yoluna giderse o kadar yıl kazanır… Bu zor bir süreç olabilir, bu konu üzerinde çalışmak gerekebilir. Belki biraz da kabullenme döngüsünün kendi bilgeliğine bırakmak gerekir bazı şeyleri.

Kiron’un en büyük hediyelerinden biri de insana bir konuda neredeyse mentorluk yapabilecek yetkinlik kazandırmasıdır. Kariyer alanında Kiron olanlar için özellikle bu eksiği kapama maratonu bir kariyere, işe de dönüşebilir.

 

Sevgiler

Begüm

Ocak 2019

KADIKÖY

One thought on “Kiron ve Kabullenme Döngüleri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s