Oğlak’ta Güneş Tutulması: Moria Madenleri

6 Ocak Pazar sabaha karşı Oğlak Burcu’nun tam ortasında bir Güneş Tutulması yaşayacağız. Tutulmalar altı aylık döngülerin kapısını açar, bu tutulmanın temaları ve kişisel doğum haritanızda nerede durduğu, önümüzdeki altı ay boyunca üzerinde çalışacağımız konuları ve hayat alanlarını bize gösteriyor. Sıkı çalışmak zorundayız çünkü başımızada Satürn var.

Hüstad Alan Oken’in de dediği gibi, tutulmalar hali hazırda var olan koşulların şartların değişmesini ve kendimizi yeni koşullar içinde bulduğumuz dönemleri gösterir.

Öncelikle Oğlak Burcundan bahsedelim. Oğlak iki türlüdür. Ya bencil, ketum, kuru, soğuk, maddiyatçı, maddi hırslar içinde kaybolmuş haldedir ya da bilgelikle yönetir ve gelenekleri korur, gelenekten geleceğe giden yolun yapısını ve taşlarını oluşturduğu gibi toplumsal hayatın yüksek değerlerini pratik eder. Oğlak Burcu’nda doğan insanlar bu iki uç arasındadır. Bizler genellikle insanın olgunlaşması ve kendi yolculuğunda nerede olduğu ile ilişkilendiririz bunları. Feleğin sillesini yedikçe olgunlaşır insan ve olgunlaştıkça da hayatın, zamanın ve varlığın değerini anlar.

 

Feleğin sillesini neden yeriz ?

Bize verilen görevleri hakkıyla yerine getirmediğimizde, kendimize ve çevremize karşı dürüst olmadığımızda, doğru yoldan saptığımızda, işin kolayına ve -mış gibisine kaçmaya çalıştığımızda, kul hakkı yediğimizde, aşırı hırslı olduğumuzda, aşırı saf ve iyimser olduğumuzda, kendi hakkımızı yedirdiğimizde, bize verilen uyarıları görmemize rağmen saftirozluktan çıkmadığımızda, kandırmaya çalıştığımızda, kandırıldığımızda,  üçkağıt yaptığımızda, uyanıkspor olduğumuzda, fırsatçılık yaptığımızda, başkalarını düşünmeden sadece kendi çıkarımızı gözettiğimizde yani doğru yoldan ayrıldığımızda felek bize öyle bir çakar ki, biz de Çark-ı Felek gibi dönmeye başlarız ve sonunda bir şekilde doğru yola gireriz. Girmezsek de bir daha çakar, sıkıntı yok.

İşte bu süreçleri ve daha birçok şeyi astrolojide Satürn ile bağdaştırıyoruz. Önümüzde Satürnyen bir altı ay var. Her şeyden önce dürüst olun, su kadar berrak ve dürüst. Sade ve abartıdan uzak. Derin bir ego direnciniz varsa sorun değil, iki hafta sonraki Ay tutulmasında egolar kırılacak, bazı konularda gurur yapıyorsanız sadece biraz bekleyin derim.

1

Bu tutulma belki bizi biraz zorlayacak. Yükselen burcunuza göre bir bakın, haritanızda hangi eve düşüyorsa bu hayat alanında daha fazla emek vermeniz gerekebilir.

Önümüzdeki dönemde Satürn’ün prensiplerini asla unutmamamız gerek. Dürüst, doğru, adil ve gerçekçi olmalıyız. Hakkaniyetli olmak zorundayız. Her ne kadar Neptün, bize bu kavramların zamanının geçtiği ve bir kaosa doğru sürüklendiğimiz konusunda bir ilüzyona boğuyorsa da bizi, yine de ayaklarımızı yere sağlam basmak ve doğru yolda kalmak mümkün.

Üzerinde çalışacağımız konular, geçmişte ertelediğimiz konular. Tutulma, Güney Ay Düğümü yönünde olduğuna göre daha önceden ikmale kaldığımız (Ruhun Yolculuğu – Hakan Kırkoğlu) konular üzerinde çalışıyor olacağız. Bu tabi ki bizi biraz daha zorlayacak bir süreç içinde olduğumuzu gösteriyor. Sahi, daha önceden bu konu neden ertelendi ya da bu konuda başarısız oldum, neden ikmale kalmıştım ki ?

Ama tablo tabi ki hiçbir zaman siyah ya da beyaz değil. Tutulma günü Akrep’te olan Venüs, önümüzdeki hafta içinde şenlikli Yay Burcu’na geçiyor. Daha sonra Oğlak’a geçtiğinde de üzerinde çalıştığımız bu konu üzerinde yardımlar gelecektir, Venüs’ün Oğlak’tan geçtiği sürede kadınlardan veya arkadaşlarımızdan yardım alabiliriz.

Hayatımızın Oğlak Burcu olan alanında eksiklerimizi göreceğiz ve bu eksikleri kapatmak için önümüzde altı aylık bir dönem var.

İnsanı hayatta ileriye taşıyan tek şey çalışmaktır. Çalışmak, çalışmak, çalışmak… Şimdi ise, Pluton’un 2008’den beri üzerinden geçip de yıktığı her şeyi tekrardan inşa etmek için cüceler gibi çalışmamız bekleniyor. Burası Moria’nın derin madenleri, burada yatıyor hazinelerimiz. Nice altın, elmas, değerli taş… Ancak emek vermeden, durmadan kazmadan erişilemez zenginliklere. Çok fazla hırs da iyi değildir, derinde yatan ve uyanmaması gerekenleri uyandırır…

 

 

 

Sevgiler

Begüm

Ocak 2019

KADIKÖY

 

Lydiansoulwork@gmail.com

 

kd

One thought on “Oğlak’ta Güneş Tutulması: Moria Madenleri

  1. Begüm ne güzel yazıyorsun eline sağlık 🙂 başka başka şeyler de yazsan keşke 

    Sent from Yahoo Mail for iPhone

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s