Satürnlüler: Oğlak ve Kova

Geçmiş, Şimdi ve Gelecek. Geçmiş ile Geleceğin arasında sallanır Zaman. Şu anda aldığımız karar, yaptığımız seçim, yaptığımız iş, yaptıklarımız ettiklerimiz, nasıl hareket  ettiğimiz belirler geleceği. Bunlar da hep Satürn’ün işi.

Astrolojide Satürn’ün yöneticilik asaleti olan iki burç var: Oğlak ve Kova.

Oğlak, geçmişi sever. Her şey geleneklerden geldiği gibi olsun ister. Değişim ve genişleme onun diyarında pek sevilmez. Gerçeklerşe yüzleşmeyi, geçmişi, tarihi, geçmişten gelen şeyleri sever. Üç kuşaktır kullanılan koltuklar, aile içinde elden ele, kuşaktan kuşağa geçen yüzükler (neden yüzük ? Çünkü Tek Yüzük 😉 ) onun favorileridir. O çalışmayı, çalışmak için çalışmayı ve kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmayı seviyor. Gelenekselliği seviyor ve geleneklerin ona verdiği görevleri hiç sorgulamadan yapıyor. Çünkü onun için önemli olan medeniyetin belli bir sistem içinde işliyor olması. O ya bu sistem içinde eşek gibi çalışır ve kendinden başkasını düşünmez ya da olgunlaşmıştır, topladığı kaynaklarla yeni bir medeniyet kurar, kendi dünyasını kurar ve bu dünyanın zirvesinde tahtını inşaa etmesini de bilir. Oğlak, nesiller boyu, yüzyıllar boyu gelen bilgeliğin toplandığı yerdir. Oğlak’ın diyarında saatler geriye doğru döner.

Oğlak diyarında Satürn kendini tam olarak ifade eder. İnsana elindeki kaynakları kullanarak bir şeyler inşaa ettirir, şehirleri, fabrikaları, limanları inşaa ettirir, medeniyet kurdurur. Satürn kısıtlayıcıdır ve Oğlak’ın geleneklerle, sosyal normlarla kısıtlanmış diyarında herkesi istediği gibi kısıtlar, kurallar koyar ve bu kurallara harfiyen uymaya bayılır.

Kova ise geçmişi geçmişte bıraktı bile. O geleceğe odaklı. Nasıl bir gelecek kurabiliriz ? Bugün oturduğu yerden belki yüz yıl sonrasını planlar. Futuristtir, gelecekle ilgili şeyler onun çok hoşuna gider, bilim kurgu sever (ben sevmem mesela). Kova için insanlığın nereye gittiği önemli, nereden geldiği değil. Gelenekler istediği gibi gelsin, o geldiğimiz değil, gittiğimiz yöne doğru bakıyor. Satürn burada geleceği inşaa eden, insanı gelecek için çalıştıran yönünü bize gösterir. İnsan gruplarını birarada tutan ve güvenli, yeni bir gelecek için birarada kalmalarını sağlayan kuralları gösterir. Gelecek için yeni ne inşaa edebilirim ? Torunlarıma ne bırakabilirim ? Hepbirlikte nasıl bir gelecek planlayıp bunun için çalışabiliriz ? Bütün insanlık nereye gidiyor ve yeni ne yapılabilir ? Kova ne yapılacağını çok iyi bilir ama onun getirdiği yenilikler her zaman herkes tarafından kutlanarak karşılanmayabilir de.

 

Satürn Oğlak’ta da Kova’da da inşaa edicidir. Oğlak’ta yeni bir düzen, yeni kurallar getirip yeni temeller atarken, Kova’da da Oğlak’ta attığı temellerin üzerine son teknolojiyle sağlam binalar dikecektir. Sağlam temeller ve üstün teknoloji… Disiplinli ve sıkı çalışan insanların elinde harikalar ortaya çıkabilir böylelikle.

 

 

Daha fazlası için :

 

29 Yaş: Satürn Dönüşü

Satürn’ün İki Yüzü

 

Oğlak Burcu 2019

Kova Burcu 2019

 

Yengeç-Oğlak Ekseni

Aslan – Kova Ekseni

 

Sevgiler

Begüm

Ocak 2019

KADIKÖY

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s