Merkürlüler: İkizler ve Başak

Astrolojide Merkür’ün yönetim asaletine sahip olduğu iki burç var: İkizler ve Başak.

İletişimi, alışverişi, bilgiyi bir yerden alıp bir yere götürmeyi, konuşmayı, okumayı yazmayı, öğretmeyi, pazarlamayı, dedikoduyu, esnaflığı seven Merkür, İkizler ve Başak Burçlarında kendini tam olarak ifade eder.

 

İkizler, iletişimin burcu. Burada insan kendini ifade eder, okur, yazar, entelektüeldir. Hareketlidir ve biliyorsunuz ki Merkür de çok hızlıdır. Merkür’ün hızına yetişebilenler de ancak İkizler’ler olsa gerek. İkizler diyarında çevrimizi araştırır, yeni insanlarla tanışır, çevremizi ve yakın çevremizdekiler tanımayı öğreniriz. İletişimin burcudur İkizler, iyi iletişimciler İkizler Burcundan çıkar. O araştırmayı, bilgiyi bit bit, küçük küçük toplamyı sever, Yay gibi GBlerce bilgi indirmeyi sevmez. Havadadır, bir çiçekten diğerine uçup hepsinden bal toplayan kelebek gibidir. Merkür elbette burada rahat eder. İstediği gibi hareket eder, istediği gibi konuşur, iletişim kurar. Mantıklıdır İkizler, analitiktir ve analitik bilgiyi toplayacaktır.

İkizler’in topladığı bilgi, Başak’ta pratiğe dökülür. Başak’ın derdi üretmek, somut, elle tutulur, pratik bir şeyler üretmek. Ne de olsa Başak, Toprak Elementinden bir burç. Burada Merkür, iletişimcilikten ziyade esnaf ve üretici yönünü gösterir. Seri üretimi düşünün, tıktıktık hızlıca aynı şeyden binlerce üretilir (hehe evet Adam Smith kafası). Aynı şeyden ürete ürete insan o konuda uzmanlaşır (kurtulamıyorum Adam Smith’ten, bi sn.). Başak’ta Merkür, kendini üretim ve işi ayrıştırma anlamında çok iyi ifade eder. Burada derin bilgi sözkonusu. Dünyanın, maddenin işleyiş prensiplerini anlatan, pratik edilebilen bilgi.

Merkür, İkizler’deyken oradan oraya uçar, mesajları, haberleri taşır ve mektupları dağıtır. Başak’ta Merkür bir işi yapmayı öğreten, çırağını eğiten ustadır. Bir şeyin nasıl pratik edileceğine ilişkin bilgidir. Her iki burçta da analiz etme, araştırma konularında güçlüyse de, Başak’ta araştırmanın yanında geliştirme, tamir etme ve olan şeyi daha iyi bir hale getirme konularında da kendini çok iyi ifade edecektir.

 

Daha fazlası için:

İkizler Burcu 2019

Başak Burcu 2019

 

Yay-İkizler Ekseni

Başak-Balık Ekseni

 

Sevgiler

Begüm

Ocak 2019

KADIKÖY

One thought on “Merkürlüler: İkizler ve Başak

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s