Marslılar: Koç ve Akrep

Astrolojide Mars gezegeninin yöneticilik asaletine sahip olduğu iki burç var: Koç ve Akrep.

Koç, zamanın yaktığı ilk ateş. Bahar başlangıcında düşen cemreler ve Güneş’in tahtı. Ateş Elementi hakimdir Koç’un diyarında. Mars burada kendini istediği gibi ifade edebilir. Hızlı ve öfkeli, atak ve zaferane. Onun hızla engelleri aştığını ve varsa hedefine ulaştığını görürsünüz. Düşmanlarını alt eder ve her şeyden çok kapışmayı, yarışmayı ve eğlence olsun diye güreşmeyi sever. Aydınlık bir göğün altında, ilkbaharda yarışan olimpik atletleri gösterir Mars burada.

Akrep ise yılın eskimeye başladığı, karanlığın hakim olduğu bir zaman. Burada enerji içer döner, Yeraltı’nın Kralı Hades sahneye çıkar. Bu yüzden Pluton da Akrep Burcuyla ilişkilendirilmiştir modern astrologlar tarafından. Akrep’te Mars, yine kendini tam olarak ifade eder. Bu sefer neşeyle koşan bir atlet değil, bir savaş stratejistidir o. Lao Tzu olarak karşımıza çıkar çünkü artık Koç Mevsiminden beri zaman geçmiş, yıl olgunlaşmış ve insan da bilgeleşmiştir. Ölümün ve yeniden doğumun bilgeliği ile savaşır burada Mars ama affetmez, kin güdebilir, uzun süre siyah kadife perdeler arkasında bekleyip hiç olmadık bir anda bir hançerle düşmanını alt edebilir.

Koç Burcu insanı ne olursa olsun naiftir. O hayatı keşfetmek üzere yola çıkmış bir çocuk, iyilikle dolu bir ruh. Akrep daha karanlık, o her şeyi hissettiği ve sezgileriyle bildiği için hayatın Koç’ın zannettiği kadar aydınlık bir yer olmadığını da biliyor. Koç doğduğunda doğa da yeniden doğar, çiçekler açar ve ağaçlarda tomurcuklar patlar. Koç’ta neşeyle etrafa saçılan bir üreme enerjisi var, bu yüzden Mart-Nisan gibi bazılarımız saman nezlesi oluruz, otların ve çiçeklerin tozlaşması yüzünden. Akrep Burcu da çoğu zaman üreme organları ile ilişkilendirilmiştir. Ancak Akrep’in üreme ve cinsellik süreçleri daha felsefi anlamda, hayat-ölüm-hayat döngüsü içinde değerlendirilebilir. Akrep, her doğum için bir şeyin ölmesi gerektiğini, her ölümün ardından da yeni bir doğum yaşanacağını bilir ve bu yüzden sabırla, olduğu yere çökerek beklemek onun için bir sorun değildir. Koç ise beklemeyi bilmez, sabır kelimesi onun sözlüğünde yok ki…

 

Daha fazlası için:

 

Koç Burcu 2019

Akrep Burcu 2019

 

Akrep’in Kapıları

Koç – Terazi Ekseni

Boğa – Akrep Ekseni

 

Sevgiler,

Begüm

Ocak 2019

KADIKÖY

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s