Uranüs Boğa’da Perde 2: Yeni Alışkanlıklar

Uranüs, 6 Mart 2019’da Boğa Burcu’na geçiyor ve 7 yıl kadar burada kalıyor.

Biliyorsunuz ki hayatımızı yöneten şey alışkanlıklarımız. Alışkanlıklarımız hem etrafımız tarafından, toplum tarafından kabul edilirlik hem de bilinçaltı şartlanmalarımızla şekillenir, birazcık da bizim kişisel seçimlerimiz sayesinde ama kişisel, bireysel tercihlerimiz alışkanlıklarımızın oluşmasında çok çok minik bir yer edinir. Alışkanlıklar genellikle bilinçsizce, bilinçaltı şartlanmalarımız sonucu belirlenmiştir.

Uranüs, eskimiş, köhnemiş, artık işe yaramayan, rutine bağlamış ama artık etkinliğini kaybetmiş olanları silip süpürmeye geliyor. Farkındalığımızı arttırmaya geliyor.

Boğa Burcu, kendimizi rahat hissettiğimiz, hareketsiz ve bazen de tembel olduğumuz, rahatımıza düşkün olduğumuz hayat alanlarını gösterir. Boğa’nın en büyük fantezisi elinde koca bir kupa sıcak çikolatayla bütün gün hiçbir şey yapmadan dünyanın en konforlu kanepesi üzerinde oturmaktır. Hepimiz hayatımızın bir alanında böyleyiz ve işte tam da işi iyice tembelliğe vurmuşken Uranüs kapıyı çalacak. Rahatınızı bozup kalkıp kapıya koşmazsanız bir daha çalacak. Yine tınlamazsak bu sefer kapıyı kırıp içeri girebilir. Uranüs işin içindeyse direnmenin hiçbir faydası yok.

Artık işimize yaramayan alışkanlıklarımızı terk etme zamanı. Tabi ki ilk önce bunların ne olduğunu farketmek gerek. Geçtiğimiz yıl Uranüs’ün Boğa’ya yaptığı kısa ziyaret belki bizde hafiften bir ayılma yaratmıştır. Mart ayından itibaren alışkanlıklarımız, para ve zaman yönetimi konusunda çok daha yeni farkındalıklar ve yeni stratejiler geliştirmek durumunda kalabiliriz. Eski alışkanlıklarımızı bırakmak ve yeniye açık olmak gerekiyor.

İnsanı değiştiren yeni farkındalıktır. Ancak daha önce farkında olmadığı bir şeyden haberdar olduğu anda değişir insan. Bilinmeyen bilince geldiğinde insan değişir, sonra da hayatını değiştirir. İşte Uranüs, farkında olmadığımız rahatlıkları, farkında olmadığımız alışkanlıkları, farkında olmadığımız açlıkları, yoklukları gündeme getirecek. Belki de çok farklı şeylere sahip olmak isteyeceğiz, daha önce aklımıza gelmeyecek nesneleri biriktirmeye başlayacağız, para biriktirme yöntemlerimiz de değişebilir.

Uranüs’ün Boğa’daki seyri boyunca alışkanlıklarımızda diretmemek gerek. Değişmesi gerekenleri değiştirmek için açık olmak gerekli. Örneğin şeker yemeyi çok seven birisiniz, “asla şekerden vazgeçemem, bu benim tek keyfim” diyorsunuz. Doktora gittiniz ve artık şeker yememeniz gerektiğini söyledi. Bu noktada artık top sizde. Şeker yemeği bırakıp (alışkanlığı bırakıp) sağlıklı olmayı seçebilirsiniz. Öte yandan İNAT edip, şeker yemeye devam etmeyi de seçebilirsiniz. Ya da, daha kötüsü var, “ben artık bıraktım” deyip, sadece alışkanlığınız olduğu için farkında olmadan, kendinizi kandıra kandıra lokumları, baklavaları götürmeye devam da edebilirsiniz. Kendinizi kandırabilirsiniz ama Uranüs’ü kandıramazsınız. Bu dönemde önce farkındalık arttırılmalı, daha sonra kişi kendine ve hayata karşı dürüst olmayı seçmeli ve bundan sonra değişmeye hevesli olmalı. Biz inadı bırakıp biraz da değişim için istekli olduktan sonra değişim kendiliğinden gelecektir.

 

Sevgiyle,

Begüm

Aralık 2018

KADIKÖY

One thought on “Uranüs Boğa’da Perde 2: Yeni Alışkanlıklar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s