29 Yaş: Satürn Dönüşü

Çantanızı hazırlayın, gençlik hayallerinize veda edin, oyuncaklarınızı kaldırın ve ayakkabılarınızı parlatın. Artık hayatınızın sorumluluğunu alma zamanı geldi.

28-29 yaşında insanlara bir şey olur. Bu hayatta ne yaptıklarını, ne yapmaları gerektiğini, ne yapacaklarını sorgularlar. Bu zamana kadar diktikleri kumdan kaleler rüzgarla dağılıp gitmiştir ve soğuk kayalıklar çağırır onları uzaktan. İşte bu Heykeltraş’ın ayak sesleri: Michelangelo’nun dediği gibi, şimdi seni fazlalıklarından arındırarak ruhunu ortaya çıkarmaya geliyor zaman.

Her insan doğduğu anda Satürn gezegeni gökyüzünde bir yerdedir. Satürn, Güneş etrafındaki yörüngesini yaklaşık 29 yılda tamamlar. Kişinin doğduğu andaki yerine 29 yıl sonra gelir ve o kişinin hayatında Sibirya rüzgarları estirir. Soğuk ve serttir, kurutur değdiği yeri. Bu yüzden Satürn dönemlerinde hayat kuru ve soğuk, sert, acımasız görünür insana. İşte tam da her şey en zor olduğunda elimizi taşın altına koymak, yılmamak, bayılıp kalıncaya kadar çalışmak zorundayızdır. Pes edenler kaybeder.

29 yaşında tam olarak neyden yapıldığımızı görürüz. Plastik mi, ahşap mı, altın mı yoksa bronz muyum ? Ne kadar dayanıklıyım ? Sınırlarım neler ? Bir şeyi yeterince bükmeden, üzerine yeterince baskı uygulamadan, onu yeterince yormadan onun aslında ne kadar güçlü olduğunu anlayabilir misiniz ? Sınavlara girmeden ve sınav sonuçlarını almadan kendinizi, yeteneklerinizi, sınırlarınızı tanıyabilir misiniz ? Sahi, gücünüzü ve kendinizi nasıl keşfedeceksiniz ? Neyin hayal neyin gerçek olduğunu nasıl anlayacaksınız ? Hayata karşı gerçekçi olmayı nasıl öğreneceksiniz ? Ne zaman kendinizi gerçekleştirmeye başlayacaksınız ?

29 yaşında. Şimdi artık olgunlaşma zamanı. Satürn bir demircidir, bizleri gençken, henüz işlenmemiş bir parça biçimsiz demirken alır, ısıtır, döver, döver, döver… ve sonra da buz gibi suyun içine daldırır ki olmamız gereken büyülü kılıç, +2 kolye ya da güç yüzüğü olabilelim. Ne de olsa Satürn Yüzüklerin Efendisi’dir.

 

 

Kendinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, bu dünyada çakılı bir çiviniz olsun istiyorsanız, büyümek istiyorsanız Satürn dönüşü tam size göre bir dönem. Bu dönemde çoğumuz yaşam amacımızı araştırırız. Bazılarımız hayat yönümüzü tamamen değiştiririz (29-35 arası). Bazılarımız da artık kolları sıvayıp işe koyuluruz. 29 yaşın en önemli konusu hayatın sorumluluğunu almaktır. Hayatımın sorumluluğunu ne kadar alabiliyorum ?

Bununla birlikte özellikle kadınlar için Satürn dönüşü harikadır çünkü sınır koymayı ve hayır demeyi öğrenirler. Artık “hayır” dediğinizde buna saygı duymayanları kapı dışarı etme vakti gelmiştir. Sınırlarınızı koymak, hayatınızı bir düzene sokmak, hayatın içinde işleyen bir sistem inşa etmek istersiniz.

Pes etmeyin. Manzara ne kadar kötü ve zor görünürse görünsün çalışmaya devam edin. Satürn dönüşünde en önemli şey pes etmemek, sıkı durmak, sıkı çalışmak ve disiplinli olmaktır. Artık kısa yol yok. Yüzüğü kartallarla taşıma hayalini kenara bırakın ve Mordor’a doğru yürümeye başlayın.

Bu dönemde en güçlü kartlarımızdan biri kendimize karşı dürüst olmak. Artık her şeyi pamuk şekerle kaplama zamanları geçti. Sade, soğuk ve sert olmak gerekli. Sağlam temeller attığımız hayatı bu döneminde her şeyden önce dürüstlük, sadelik, sebat ve çalışkanlık bizi olmamız gereken yere taşıyacaktır. Doğru yoldan ayrılmayın.

 

 

Sevgiler

Begüm

Aralık 2018

KADIKÖY

 

Lydiansoulwork@gmail.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s