Kahramanın Sonsuz Yolculuğu: Koç Burcu

Önünde sonsuz okyanuslar ve yüksek dağlar var. Denizleri aşmak ve dağların zirvesine tırmanmak istiyor. O bu dünyaya uyanma günlerinde geldi, ağaçlarda ilk tomurcuklar belirirken ve doğa müthiş bir güçle donmuş topraktan yeni hayat olarak fışkırmak üzereyken…

İşte o böyle bir sabahta yola çıkıyor,  “kışın ürpertisine takılı kalmış gri bir bahar sabahı”nda.

Bu dünyada kendini göstermek, herkesten ayrı bir varlığı, bireyselliği olduğunu kanıtlamak istiyor. Dağların tepesine çıkıp adını haykırmak istiyor rüzgara.

O bu dünyaya kendini kanıtmak için geldi. Yarışmalara katılmak, rekabet ederek kazanmak için geldi. Bu yüzden bazen çok sabırsız olabilir. Aklına gelenleri hemen gerçekleştirmek, öne atlamak isteyebilir ve bunu yaparken başkalarını da harekete geçirecek, hepimiz için kalk borusunu çalacaktır Koç.

Koç’un en önemli özelliklerinden biri de saflığı… O çocuk ruhlu. Dünyaya gözlerini yeni açmış, merakla ve hayranlıkla dolu. İçi çok temizdir Koç Burcu’nun. Bilirsiniz, insan herkesi kendisi gibi zanneder. Bu yüzden de Koçlar saf ve naif olabilirler. Peri masallarındaki en önemli başlangıç motiflerinden biridir kahramanın saflığı.

Peri masallarında hep en genç kardeş çıkar yola ya da en zor olan odur. En genç, en saf, hayata ve hayat deneyimine en açık olan seçilir. Kahramanlık hikayelerinde de kahramnın saf olması, temiz kalpli olması prensibini her zaman görebilirsinzi. Saf ve temiz olmayanlar da bir şeyler başarabilirler ama hiçbir zaman tam anlamıyla bir kahraman olamazlar. Koç, ilkeleri gösterir ve en önemli ilke saflıktır.

Saf ve temiz kahramanımız bir coşku, biraz naifçe bir iyimserlikle, önünde yatan zorlukları bilmeden mevsimlerin yolculuğuna çıkıyor… Bakalım bundan sonraki durağı neresi olacak ?

 

 

Sevgiler

Begüm

Aralık 2018

Kadıköy

Lydiansoulwork@gmail.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s