Kahramanların Ustası Kiron

Şifa içinde yarasını, merhem içinde şifasını gizler. 

Kiron, mitolojiden bir figür, yarı at-yarı insan bir centaur. Bütün centaur’lar gibi o da Trakya’da yaşar ve gayet huysuz, vahşi, kaba saba birisidir.

Kahraman Herakles’in oklarını bilirsiniz. Bu okların saplandıkları yer asla tam olarak iyileşmez, hep yara kalır. Masal o ki günlerden bir gün Herakles’in yayından çıkan bir ok Kiron’u vurur. Kiron ne yaparsa yapsın bu yarayı iyileştiremez ama böylelikle de şifa konusunda uzmanlaşır. İnsanın başına gelen ve onu asla bırakmayan şeydir ki onun o konuda uzmanlaşmasını ve kendinin de farkında olmadığı şekilde ustalaşmasını sağlar. İnsan kendi kapanmayan eksiklerini kapatmak, kendi yarasını kapatıp şifalandırmak için didinir durur ama bunu yaparken aslında nereden nereye doğru gittiğinin farkında değildir.

Böylelike Kiron, kendiyle uğraşa uğraşa bir bilge olur. Bilgelik sadece bilgi değil, bilgiyi nasıl kullanacağını bilmekle başlar. Akhilleus’un, Yason’un ve diğer birçok ünlü kahramanın öğretmeni olacaktır. Onun elinden, okulundan geçerek insanlar kendilerini aşarlar, kendi yollarına girerler, kahramanın sonsuz yolcuğuna çıkarlar…

İşte astrolojide de Kiron’u insanın maddi ve geçici dünyayı aşması, aşkınlığa ulaşması bağlamında ele alıyoruz. Hepimizin sürekli üzerinde çalıştığı, kendini hep eksik hissettiği, bir türlü tamamlayamadığı bir konu var hayatında. İşte bu konu aslında bizim öğretmenimiz. Zaman içinde de en usta, en iyi olduğumuz konu. Bu konuda belki başkalarına yardım edebiliyoruz, yol gösterebiliyoruz, kendi birikimimizi onlarla paylaşarak yardımcı oluyoruz.

Terzi kendi söküğünü dikemezmiş.

Kiron, Güneş’in etrafındaki dönüşünü yaklaşık 50 yılda tamamlar. Böylelikle 50 yaşına geldiğimizde Kiron, doğduğumuz andaki konumuna geri gelmiş olur. Derler ki Kiron dönüşü, insanın bu eksiğini kabullendiği zamandır. Keza, Kiron da sonunda yarasını iyileştiremeyeceğini kabul eder ve bu kabulleniş sayesinde Prometheus’un zincirlerinden çözülmesine vesile olur; kabullenişle özgürleşir. Kiron ne de olsa Satürn ile Uranüs arasındaki köprüdür.

 

Kiron adının nasıl okunması gerektiği hakkında bir anlaşmazlık durumu var. Azra Erhat Kheiron şeklinde yazar bu adı, doğrusu bu olsa gerek. Ben de bu adın, Kheiron’a en yakın olan Kiron halini kullanmayı tercih ediyorum. 

 

Sevgiler,
Begüm

Aralık 2018

KADIKÖY

 

 

 

One thought on “Kahramanların Ustası Kiron

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s