Başak-Balık Ekseni

Şimdi Zaman Çarkı’nın altıncı, sonuncu ve en gizemli aksına geldik. Başak Burcu, pratiklikle ilişkilendirilse de aslında ezoterik anlamda en mistik ve derin burçlardandır yalnız sevgili Başakçım, istersen sadece bu yazıya odaklan, bak sadece bir şeye odaklandığın ve kafanı on tane şeyle birden meşgul etmediğin zaman hayat ne kadar kolay akıyor.

Balık’tan Başak’a baktığımda, Balık’taki Su enerjisinin akışkanlığını görüyorum. Balık’ta duygu, sezgi ve his var, belki de ruh var. Bu psişik enerji, yavaşlıyor, madde formuna giriyor ve Başak’ta mükemmel meyve olarak karşımıza çıkıyor (ağır geldiyse söyleyin daha basit anlatayım). Balık’ın yağmur suları Başak’ın kuru tarlalarını besliyor ve ekinler büyüyor, olgunlaşıyor, sararıp tohum veriyor. Su ve Toprağın birbiriyle alışverişi dünyaya mükemmelliği, olgunluğu, tam olmuşluğu getiriyor. İşte bu yüzden Başak mükemmeliyetçi. O mükemmelin ve kusursuzun olduğu yerde doğduğu için hep kendi gibi mükkemel olanı arar.

Başak üretir. Balık’tan gelen fırtınalar ve yağmur suları, Başak’ın verimli topraklarında üretkenliğe dönüşür. Suladığınız topraktan mutlaka bir şeyler filiz verir. Başak filizlerin olgunlaşmasını ve meyvenlerin toplanmasını anlatır. Başak, toplanan meyve, tarladaki başak, başaktan yapılan un ve undan yapılan ekmektir. Balık da nehirlerdeki alabalıkların kendilerini insanların sofraları için feda etmesini anlatır. Balık feda eder, tıpkı denizlerin hiçbir karşılık beklemeden insanlığa feda ettiği balıklar gibi, düşünmeden verir Balık ve karşılık beklemez. Başak da destekleyen, yardım eden burçlardandır ancak o emek verir. Emeksiz yemek olmaz.

Balık çok çalışkan olmayabilir. Balık, Başak’tan çalışmayı, emek vermeyi ve süreçlerin sonuna kadar beklemeyi öğrenmeli. “Ne olursa olur” der Balık, Başak’ın ise kuralları vardır. Balık olanı olduğu gibi kabul eder, Başak eleştirir. Başak, Balık’ta dünyayı olduğu gibi kabul etmeyi, Balık da biraz daha eleştirel bakmayı Başak’tan öğrenmeli.

Balık’ın duyguları, hisleri, sezgileri, hayalleri, fantazileriaraya giren başkalarının duyguları… her şey sonsuz bir karmaşa içinde Balık diyarında. Oysa ki Başak, bu karmaşaya düzen getirmek için hazır, bulaşık eldivenlerini takmış, temizlik önlüğünü geçirmiş, bir elinde süpürge diğerinde çamaşır suyuyla bekliyor. Balık’ın kaosuna Başak’ın düzeni iyi gelir. Başak’ın aşırı düzenli ve bazen çok rutine bağlamış hayatına da bazen Balık’ın hayalciliğini ve sonsuz ilhamını atmak gerekir. Bu ikili birbirlerini dengelediklerinde hayal gerçeğe, duygu sanata, sezgi bilgiye dönüşür.

Balık kendini emanet etmiş, teslim olmuş halde. Çok fazla karışmaz o dünyanın düzenine. Başak ise hayatın peşinden koşar, onun hep işi var. Dünyaya, hayata bir düzen getirmek, zaman çizelgeleri yapmak, kaostan düzen yaratmaktır Başak’ın en çılgın fantazisi. Balık her şeyin sonu olduğunu ve maddi dünyanın geçiciliğini bildiği için aldırış etmez. Yine Balık ve Başak birlikte birbirlerini dengelemeli ve dünyanın ve hayatın değerini hem kavramsal hem de pratik olarak deneyimlemeliler.

Zıtlıkların birbirini dengelemesini isteriz. Hayatımızdaki ve kişiliğimizdeki aşırılıklar bizi dengeden çıkarabilir ve her zaman dengeye dönmek isteriz. Eğer siz de kendi doğum haritanızın gizemlerini merak ediyor, daha dengeli, daha güzel ve potansiyellerinizi keşfedip çok daha iyi kullanabileceğiniz bir hayat tasarlıyorsanız astrolojinin bilgeliğinden yararlanabilirsiniz. Astroloji yolculuğu bazen kişinin kendi doğum haritasını çalışmasıyla başlar, bunun için bir seans alabilir, yaptığım astroloji çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için bir mesaj da atabilirsiniz.

 

Sevgiler

Begüm

Aralık 2018

Kadıköy

 

One thought on “Başak-Balık Ekseni

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s