Yay’da Merkür Gerilemesi

Merkür Gerilemesi, sosyal medyanın ve diğer medya kanallarının da katkısıyla nedense çok fazla abartılan bir fenomen haline geldi. Şimdi Merkür gerilemeleriyle ilgili insanların söylediği şeylere bir bakalım:

-Merkür gerilerken hayat ilerlemiyor. 

-Merkür gerilemesinde gelen sevgili durmaz, gider. 

-Merkür gerilemesinde bilgisayarlar bozulur, telefonlar patlar. 

-Merkür gerilerken olan şeyler önemsizdir, Merkür düz hareketine döndüğünde olanlar önemlidir. 

 

Bu işin içinde biraz hayatın sorumluluğunu almaktan kaçınma, kontrol edemediğimiz durumların ve olayların kurbanı olmaya alışmışlık var… sanki ? değil mi ?

İşte Merkür gerilemelerinin bugünlerde bu kadar abartılmasının sebebi bu olabilir. Belki de zihnimizin nasıl çalıştığını, nasıl kolaylıkla kurban rolüne girdiğimizi görmemiz gerekiyor olabilir mi bugünlerde ?

Merkür gerilemesi dönemleri dönüp aynada kendimize bakmak, iç dünyamızı keşfetmek, kendi karanlığımıza yürümek için ideal zamanlardır.

Merkür gerilemelerinde dikkat ve  düşünceler içeriye dönüktür ve evet, normalden daha farklı şekilde düşünüyor olabiliriz. Düz mantıkla düşünmek zor gelebilir ya da alıştığımız düşünce ve algı kalıplarından farklı şekillerde görüyor olabiliriz dünyayı. Belki eleştirel ve şüpheci aklımız biraz sessizleşmiştir, bu yüzden de Merkür gerilemelerinde alışveriş, kontrat, sözleşme gibi işlere girilmesi salık verilmez. Düz mantık ve analitik düşünce değil, yaratıcılık ve organik düşünme yeteneği daha kolay akar bu dönemde. Hele de Merkür’ün şu anda olduğu gibi Neptün ile sert bir ilişkisi varsa.

Jüpiter Yay’da. Kendimizle ve hayatla ilgili inançlarımızı, hayat felsefemizi, hayata bakış açımızı değiştirebilecek bir yıl var önümüzde, bunun hazırlık evresindeyiz. Önce düşüncelerimizle çalışmalıyız, kendi düşüncelerimizi ve hayatla ilgili inandıklarımızı gözden geçirmeliyiz, kendimizi tanımalıyız ki bu alanda gelişme ve genişlemelere açık olabilelim. Bu Merkür gerilemesinde üzerinde çalışabileceklerimiz:

 

  • Kendimle ilgili düşüncelerim nelerdir ?
  • Kendime söylediklerimi başkasına söyleseydim benimle konuşmaya devam eder miydi ?
  • Dünyanın nasıl bir yer olduğunu düşünüyorum ?
  • Duyduğum her şeye inanıyor muyum ?
  • Kendimi nasıl eleştiriyorum ?
  • Kendimle ilgili neye inanıyorum ?

Hepimizin çocukluktan gelen şartlanmaları, koşullanmaları var ve işte bunlar yaratıcılığımızın, mutluluğumuzun önünde duruyor; engel gibi. Bunlar aşmak, zihinle ve duygularla çalışmayı gerektirir. İhtiyaç duyuyorsanız bu dönemde bir uzman psikologla çalışmaktan da çekinmeyin. Terapi için güzel zamanlar.

İşte bu yaşadığımız Merkür gerilemesi Jüpiter için, yani daha geniş ufuklar, daha güzel düşünceler ve büyük bir umut için temizlik yapacak. Jüpiter’in yürüyeceği yolları, zihnimizi, bir şekilde temizlemek; eskiden ve artık bize, bizim hayat amacımıza, yüksek benliğimize hizmet etmeyen şeylerden arındırmak gerekmez mi ?

Bu Merkür gerilemesi dönemi kendi karanlığımıza dalmak için harika. Burada bulacaklarımız bizi şaşırtacaktır, ancak, Joseph Campbell’in dediği gibi:

 

Girmekten korktuğun mağara ki, arayıp durduğunun kaynağı olacaktır.

 

 

Sevgiler,

Begüm Asteria

Kasım 2018

KADIKÖY

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s