Astroloji Öğrenmek İstiyorum

Bugünlerde dünyanın en müthiş insanları ile karşılaşıyorum ve astrolojiyi öğrenmek, anlamak istediklerini söylüyorlar. Ben de bunun üzerine kısa bir yazı kaleme almaya karar verdim.

Astroloji aslında birçok alanın biraraya gelmesi ile ortaya çıkan bir birikim. Elbette astronomi ve geometri en başta insanın cebinde olmalı. Hepsinden önemlisi de felsefe. Zaten yazıyı da bunu söylemek için yazıyorum, astrolojiyi anlayabilmek için iyi bir felsefe temeliniz olması gerek.

Dil. Birçok dile, birçok literatüre hakim olmak gerekli. Astrolojide Antik Yunan’dan gelen kaynakları kullanıyoruz: Latince ve Antik Yunanca bilmek hem kavramları öğrenmek hem de doğru kullanabilmek açısından iyi olur. Hem edebiyat, hem tarih hem sosyoloji gibi alanlarda belli bir birikim olmalı. Tiyatro, müzik, opera ile insanlığın gelişiminin, insanlık ve sanat tarihinin biraz görülmüş olması iyidir.

Psikoloji ise insanı, insanın motivasyonlarını anlamak ve iletişim kurabilmek için her zaman yardımcı olacaktır. Astrolojinin insana ve insanın gelişimine odaklanan dallarında çalışacak birisi için ise psikoloji bilmek elzemdir. Psikologların bu alanda çok iyi olabileceğini düşünüyorum.

Tarih. Astroloji geçmişten gelen bir gelenek. Özellikle Akdeniz çevresinin tarihini az çok bilmek gerekli. Tarihle birlikte mitoloji de bilmek gerekiyor çünkü gezegenler ve yıldızlar adlarını mitolojiden alır.

Her şeyden önce felsefe. Astroloji bir kenara, felsefe bilmeden hayatta hiçbir şeyden anlayamaz ki insan…

 

 

Sevgiler

Begüm Asteria

Kasım 2018

Kadıköy

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s