Venüs ile Merkür’ün Dansı: Yay ve Terazi

15-16-17 Kasım tarihlerinde ilginç bir deneyim yaşıyoruz. 40 gündür geri harekette olan Venüs, Terazi Burcunda durağanlaşıp düz hareketine dönüyor, Yay Burcu’ndaki Merkür de durağanlaşıp geri harekete geçiyor.Bu harika bir şey…  

2018 Venüs Gerilemesi: Prometheus’un Aynası

Merkür Gerilemesi Nedir ?

Şimdi, yukarıdaki linklerdeki yazıları okuduğunuza ve artık Venüs ve Merkür gerilemeleri hakkında az çok bir fikir sahibi olduğunuza göre günümüze geri dönebiliriz.

Demek ki, Venüs konularında derin bir araştırma, bırakma ve yeniden doğma dönemi yaşadık. Bunun üzerine de Merkür konularında, yani iletişim, düşünceler konularında yine benzer bir süreç yaşayacağız. Venüs gerilemesinde öğrendiklerimizle şimdi hayatımıza, dünyaya, dünya görüşümüze ve yaşam felsefemize (Yay Burcu) tekrar bakıyor olacağız. Bu Venüs, estetiğin, güzelliğin, ilişkilerin burcu olan Terazi’deki Venüs, dikkatinizi çekerim… Yani çok daha güzel, içinde estetik, güzellik, sevgi ve denge olan düşünceler bulmak için bu kez dalıyoruz denizlerin dibine… İnsan daha ne ister ?

Kendimizle olan ilişkimizde bulduklarımızı şimdi bilice getirmek için harika bir zaman. Ancak bu haftasonu bu konularda bir duraklama, yavaşlama, “ee ne oldu şimdi” duygusu da olacak. Bu denize dalmadan önce alacağımız derin nefes…

Bu haftasonu Venüs konularında durağanlık, dinlenme, hareketsizlik hakim olabilir. Bu iyidir. İki gerileme arasındaki dinlenme çok iyi olacaktır. Hayatın durağanlaşması, yavaşlaması hepimizin çok ihtiyaç duyduğu bir şey değil mi ?

 

Kalemlerinizi defterlerinizi hazırlayın. Çok yazacağımız, günlüklerin sayfalarını eskiteceğimiz bir döneme giriyoruz. Bu dönemde sorulabilecek sorular:

 

  • Kendimle olan ilişkim nasıl ?
  • Kendimle nasıl konuşuyorum ?
  • Kendime söylediğim şeyleri başkasına söyleseydim nasıl olurdu ?
  • Kendimle ilgili nelere inanıyorum ?
  • Sevgi ile ilgili nelere inanıyorum ?
  • Mutluluk ile ilgili yargılarım neler ?

 

Bunlar tabi ki sadece benim aklıma gelen örnekler. Sizin de kendinize göre, kendi yaşam deneyiminize ve içinden geçmekte olduğunuz eşiğe göre soracağınız sorlar vardır ve bu sorular çoktur. Şimdi Merkür gerilemesi zamanı kendimizi, kendi zihnimizi, kendimizle ilgili düşüncelerimizi keşfetme zamanı.

Bu sürecin sonunda, şimdi olduğumuzdan çok daha iyi bir yerde olacağız.

 

 

Sevgiler

Begüm Asteria

Kasım 2018

KADIKÖY

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s