Yengeç-Oğlak Ekseni

Yengeç Burcu insana, insanın yaşamsal ihtiyaçlarına, Oğlak da medeniyete, topluma, insanın topluma uyum sağlamak için uymak ve yapmak zorunda olduğu kurallara işaret eder. Yengeç Burcu insanı bir anne şefkati ile sarar, sarmalar, ısıtır ve besler, büyütür. Oğlak ise tatlı uykudan kaldırıp kışın karanlık ve soğuk sabahın köründe sokağa diken çalar saattir. Yengeç ne kadar sabırlı, sevgi ve şefkat dolu, koruyucuysa, Oğlak da o kadar disiplinli, çalışkan, karanlık, soğuk ve serttir. İkisi de gelenekselliği sever.

Yengeç için zaman uykuda geçer, uykudayken zaman kavramımız olmaz, uyku zamansızdır. Oğlak ise dakikaları sayar, günleri ayları organize eder, ne de olsa Satürn, Zamanın Efendisidir.

Oğlak sahip olduğumuz kaynakları kullandırtır. Azimle, yılmadan yorulmadan çalışarak, elimizdekileri kullanarak gökdelenler dikmek isteriz (ben istemiyorum). İnsanlığın binlerce yıldır kurduğu medeniyet Oğlak’ın disiplini, düzenliliği ve çalışkanlığı sayesindedir. Ajandanız, takviminiz, çalar saatiniz ve patronunuz Oğlak Burcudur. Yengeç ise bu kaynakların insanın biyolojik hayatını devam ettirebilmesi için kullanımını gösterir. Yengeç Ev’dir, soba, ocak, üzerinde mis gibi bir çorba kaynayan fırındır.

Yengeç evinde oturup battaniyeler altında film izlemek ister, yanında da sıcak bir çay içer; Oğlaksa işe gider, paralarını sayar, sosyal statüsünü sever. Yengeç, yanında dağınık saçla oturabileceğimiz yakınlarımız, ailemizdir. Oğlak’ın yüksek tepelerine çıkarken ise saçlarımızı on kere fönletmek, yirmi kere boyatmak ve mücevherli bir tokayla tutturmak isteriz. Yengeç yumuşak, anaç yüzümüzse Oğlak da toplum karşısında taktığımız maskedir.

Birçoğumuz iş ve ev hayatı arasında kalıyoruz. Bazen işe, kariyere ağırlık veririz, bazen de ev hayatına, çocuklarımıza ve sevdiklerimize, en önemlisi de kendimize. İşte Yengeç ve Oğlak arasındaki denge bu yüzden önemli. Güven, rahatlık ve yakınlar mı yoksa iş, kariyer ve sosyal statü mü ? Oğlak-Yengeç eksenini gören Koç-Terazi ekseni de bu konuların bireyselliğimiz ve ilişkilerimizle ilgili noktalarla kesişimini anlatır, her zaman insana huzur getirense Denge’dir.

 

 

Sevgiler

Begüm

Kadıköy

Kasım 2018

 

Lydiansoulwork@gmail.com

One thought on “Yengeç-Oğlak Ekseni

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s