Venüs Dokuzuncu Ev’de

Dokuzuncu Ev uzak yolculukların, yüksek öğretimin, felsefenin, hayat görüşümüzün, büyük teorilerin yeridir. İnsanın hayat felsefesi, bakış açısı, büyük inançları buradadır. İnsanın aşkınlıkla olan ilişkisi buradadır. İnsanın kendini aşma, uzaklara ulaşma, sonsuzluğa ulaşma isteği burada yanar durur. Venüs de burada uzak yolcukları, başka ülkelerden gelen arkadaşları gösterir. Dokuzuncu Ev’deki Venüs başka kültürlerden, başka dinlere mensup arkadaşlar edinmeye bayılır. Venüs’ü bir evlilik göstergesi olarak aldığımızda bize uzak diyarlardan gelen bir gelini ya da damadı da gösterir ama böyle bir yargıya varabilmek için haritayı bütünlüğüyle ele almak gerekir.

Venüs bu evde, yumuşak, sevgi, insan sevgisi ve sempati dolu bir dünya görüşünün habercisidir. Dokuzuncu Ev’deki Venüs, dünyaya hoşgörüyle bakar, farklılıkları kolaylıkla kabul eder. Farklı dinler, farklı kültürler, farklı örf ve adetler onun ilgi alanındadır, farklı kültürleri keşfetmeyi çok sever.

Gezmek kadar okumayı da sever, felsefe en sevdiği konu olabilir. Temelinde sevgi olan bir felsefesi olabilir.

Doğum haritasında Venüs’ü Dokuzuncu Ev’de gördüğümüz birinin seyahat etmeye bayılacağını tahmin edebiliriz. O, evinde otururken bile televizyonunda seyahat kanalı açıktır, bavulu hiçbir zaman tamamen boşalmaz. Seyahatten döner dönmez bir sonraki seyahatinin planını yapmaya da başlayabilir!

Onun sevdiği seyahatler yeni inançlar ve kültürler keşfettiği seyahatlerdir. Uzak diyarlara din ve kültür gezileri yapmayı çok sever.

Yükselen Aslan için turizm veya akedemi alanında bir kariyerin göstergesi olabilir, yine de haritanın bütünü değerlendirilmeden bu şekilde bir yargıya varmamak gerekir.

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Ekim 2018

KADIKÖY

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s