Aslan – Kova Ekseni

Anlaşılması en zor eksenlerden biridir Aslan – Kova.

Aslan “ben” der ve bunda kalpten bir sevgi, cömertlik, iyilik vardır. Kükremek ve kükredikten sonra da etraftan alkış toplamak ister. O bu dünyanın içindedir, ortasındadır, sahnededir. Oysa ki Kova çok yükseklerden bakar dünyaya ama konduramaz kendine ne kadar yüksekte durduğunu. İnsanların arasına karışmak ister, tek derdi insanların daha iyi, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmasıdır. Kendini unutur Kova ve unuttuğu için dağlarda zincirlere vurulur. Kimsenin bilmediği yerde,  Kafkas Dağları’nın soğuğunda koca bir kayaya bağlı durur, her sabah bir Kartal yer ciğerini. Onun ciğeri insanlığın cahilliğinden, karanlığından yandıkça Aslan sahnede bu cahilliğin ve karanlığın ya oyununu oynar ya da cahilliği kullanarak daha çok alkış toplar. Gerizekalı pop şarkıcıları da tiyatroya uzun yıllar emek vermiş yüce sanatçılar da aynı sahneye çıkabilir, Aslan’ın en büyük sorunu da budur: o kendini geliştirmek zorunda. Kendini geliştirmemiş Aslan hiç mi hiç çekilmez!

Aslan’ın sevimliliğinin karşısında Kova’nın soğukluğu durur. Aslan’ın oyunculuğu karşısında Kova’nın bilimselliği gösterir kendini. Aslan daha yüzeyseldir ama içine girdiği ortamda hemen hissettirir kendini, güldürür bizi. Kova karizmasını bu şekilde kullanmasa da o olmasaydı ne bilgisayar olurdu ne de kullandığımız diğer teknolojiler. Aslan, insanın doğallıkla dünyada neşe içinde var olmasını gösterir, Kova ise insanı hayvandan ayıran en önemli özelliği taşır. Aslan Güneş’tir, Kova da insanın aydınlanma kapasitesi.

Bir Aslan sevdikleri için her şeyi yapabilir. Kova da ait olduğu insan topluluğu için. Kova, yakınlarını da ihmal etmemeyi Aslan’dan, Aslan da tüm insanlığa açılmayı, tüm insanlığın bir parçası olduğunu hatırlamayı Kova’dan öğrenir. Kova, kendini düşünmeyi Aslan’dan, Aslan da toplum için fedakarlıkta da bulunması gerektiğini Kova’dan. Kova, takdir görmeyi ve sevilmeyi Aslan’dan, Aslan da takdir görmeden de var olunabileceğini Kova’dan. Aslan Kova’dan düşünmeyi, Kova da Aslan’dan spontanlığı öğrenir.

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Ekim 2018

Kadıköy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s