Venüs On İkinci Ev’de

On İkinci Ev, haritanın en zor anlaşılan yerlerindendir. Bizi arkamızdan bıçaklayanlar da, arkamızı kollayan ama adını bilmediğimiz gizli kahramanlar da burada. Her derde deva mucizevi ilaçlar da bir damlasıyla koca bir boğayı öldürebilecek zehir de burada. On İkinci Ev, “bilinmeyen”lerle dolu. Evrende bildiklerimizin çok az, bilmediklerimizin de sonsuz olduğunu düşününce bu evin derinliğinin ve sonsuzluğunun insanın kavrayışının çok ötesinde kaldığını görüyoruz. Burası “bu dünyaya ait olmayan”ların, yani maddi dünyanın ötesinde, sonsuzluğun sonsuz okyanuslarında kaynayıp duran “şey”lerin: balıkların, denizanalarının, köpekbalıklarının, yunusların, balinaların, istavritlerin, lüferlerin, çinekopların, ringa balıklarının, aklınıza hayalinize gelecek ve gelemeyecek her türlü şeyin olduğu yer. Sonsuz, sınırsız, bilinemeyen.

Bilinmezlik, bir şeyi bilememek insanı korkutan bir şeydir. Arkamızı görmek isteriz, göremediğimiz yer her zaman risk intiva eder. Ne kadar uğraşsak da bir şeyler bizden gizli kalır hep. İşte bu gizli kalan, bilemediğimiz yerde ya paniğe kapılır insan ya da inanç ve güven devreye girer. Antakyalı Valens, iyicil gezegenlerin, yani Jüpiter ve Venüs’ün On İkinci Ev’de iyiliklerini gösterdiklerini yazıyor. Bu alanda güven, inanç ve korunma olması iyidir. Zannedildiğinin aksine, Venüs’ün bir doğum haritasında On İkinci Ev’de olması tek başına kötü bir şey değil yani burada kaybolmuş, balığın karnına gitmiş bir Venüs’ten söz etmiyoruz. Kendini gösteren ama zihinsel, sembolik ve bilinçdışı alanında dans eden bir Venüs olabilir.

 

Venüs On İkinci Ev’deyse insanın ilişkilerinde aradığını bulamadığı zaman içe döndüğü düşünülür. Sessizlik içinde kendiyle kaldığında asıl sevgi, Sonsuz Sevgi, mutluluk ve hiçbir şeye bağlı bağımlı olmayan bir neşe hali onu bulur. Bu onun kontrolü ve isteği dışından, kendiliğinden gerçekleşir. Belki de sevgiyi ve değeri dışarıda aramaktansa sadece oluş halinde, Sessizlik’te, varlığın, evrenin içinde kendiliğinden olan bir şey olarak algılamak daha iyi olabilir. On İkinci Ev’deki Venüs’ün dış dünyada arayacağı pek bir şey yok çünkü o içsel huzura sahip.

Bir doğum haritasında Venüs On İkinci Ev’deyse kişiyi maddi şeylerden ya da ilişkilerden çok sembolik, ve subtil olayların ve deneyimlerin mutlu edebileceğini düşünürüz. Bu dünyada, maddi dünya hayatında bazen aradığını bulamayabilir bu kişiler. İş böyle olduğunda da aşırı yemek yeme ya da alışveriş yapma gibi içinde bağımlılık teması bulunan eğilimleri de olabilir. Böyle zamanlarda farkındalıkla hareket ederek durulması gereken yerde durmak gerekir.

Sevgi anlayışım ne kadar gerçekçi ? Ben bu kişiyi seviyorum ama o da gerçekten beni seviyor mu yoksa kendi yarattığım hayali bir cennette kendi kendime gelin güvey mi oluyorum ? Burada aşk ve ilişkiler o kadar zihinde, duyguda ve tek kişilik yaşanıyor olabilir ki kişi kendin bu konularda fantazilere kaptırabilir  ve asıl sorun da gerçek hayatta fantazilere göre hareket etmeye başladığında yaşanır. O yüzden On İkinci Ev’deki Venüs’ün sürekli ilişkilerini gerçeklik kontrolünden geçirmesi gerek. Bir like attı diye sana aşık oldu, senin aşkından çöllere düştü anlamına gelmiyor bunlar, sevgili Balık.

Maddiyattan ziyade anlama değer verebilir. Sahip olmaktan ziyade deneyimlemeye ve hissetmeye değer verebilir.

İlişkilerde aşırı vericilik de deneyimlenebilir, yine dikkatli olunması gereken bir konu. Alma-verme dengesi her zaman akılda tutulmalı. Hep verip verip verip karşılığını alamadığımız ilişkiler bizi yıpratır ve uzun dönemde mutsuzluk getirebilir. Maddi hayata ilişkin beklentilerden ziyade içe dönmek, spiritüelliğe dönmek, içeride kendi kendini besleyen bir sevgi pınarı olduğunu unutmamak gerekir. Tabi ki bunlar hiçbir zaman bu natal yerleşime sahip kişilerin güzel, uzun süren, her anlamda tatmin edici, güven ve sevgi dolu ilişkileri olmayacağı anlamına gelmiyor. İçinde spiritüel bağlar olan, derin bağları olan çok güzel ilişkiler için güzel bir yerleşim On İkinci Ev’deki Venüs. Ancak aradığını bulması için tam olarak ne istediğini bilmesi gerekir.

On İkinci Ev’deki Venüs’ün hediyesi Sonsuz Aşk olabilir mi ?

Sonsuz, hiçbir karşılık beklemeden bir nehir gibi akan Sevgi’yi anlatıyor burada Venüs bize. On İkinci Burç olan Balık’taki Venüs de böyledir: o sadece sever, içinde ilahi bir aşkla sever;  bu yüzdendir ki Balık, Venüs’ün yüceldiği ve yüceltildiği yerdir.

 

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Ekim 2018

KADIKÖY

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s