Boğa – Akrep Ekseni

Son günlerde Akrep’teki Venüs gerilemesi ile gündeme çokça gelen bir konu Boğa – Akrep ekseni.

Her şeyi zıttı ile birlikte ele almak gerekir. Sıcak soğukla, aydınlık karanlıkla anlamını bulur. Astrolojide de evrensel prensipleri bize anlatan burçlar bu şekilde ikililer olarak ele alınır. Örneğin tek başına İkizler Burcu’nu anlamaya çalışmak zordur ama onun karşısında duran Yay ile birlikte ele aldığımızda kavramsal bütünlük sağlanır ve taşlar yerli yerine oturur.

Boğa – Akrep Ekseni, madde ile enerji ilişkisini anlatır. Bizler doğadan uzak yaşadığımız için en basit ve temel şeyleri zor anlıyoruz. Madde – enerji ilişkisini bir örnekle açıklayacağım. Boğa mevsiminde, yani ilkbaharın ikinci yarısında ağaçlar büyür, boy atar. Kökler toprağı kazar besin için. Güneş ışıkları yaprakları ısıtır. Böylelikle hem meyveler oluşmaya başlar hem de ağacın gövdesi, dalları, kabuğu gelişir. Sonbaharda da, yani Akrep mevsiminde bu ağaçlardan elde edilen odunları yakmaya başlarız. Odun sobada yanınca etrafa ısı ve ışık, yani enerji yayar. Boğa mevsiminde biriken madde, şimdi enerjiye dönüşür ki zaten Akrep’in anahtar kelimelerinden biri de dönüşüm.

Boğa ne kadar biriktirirse Akrep de o kadar tüketir. Boğa ne kadar rahat olmak, kanepede yayılmak isterse Akrep o kadar kavga arar, rahat bozar. Boğa ne kadar mutluysa Akrep o kadar tetiktedir. Boğa ne kadar feminen, durağan ve huzurluysa Akrep o kadar maskülen, hareketli ve asabi olabilir. Akrep zordur, Boğa basit. Akrep kafasına takar ve peşinden koşar; Boğa umursamaz, oturduğu yerde durur ama enerji ona doğru akar. Boğa’da Venüs’ün çekim prensibi, Akrep’de de Tuzsuz Deli Bekir Mars’ın ortalığı dağıtma huyu vardır.

İkilik olduğu yerde önemli olan dengedir. Birbirine karşıt duran şeyler arasında hem farkındalık hem de denge önemlidir. Çok fazla Boğa niteliğindeki kişiler ve olaylar durağan, sıkıcı olabilir. Çok fazla Akrep niteliğine sahip kişi ve olaylar da durağanlığı ve huzur özleyebilir. Bu yüzden her zaman iki kutubun biribiri ile ilişki içinde kalması, birbirinden öğrenmesi ve hayat deneyiminde birbiri yardımıyla dengeye gelmesi salık verilir. Hiçbir şey kaderimiz değildir ve insanın bilinci, çalışması ve farkındalığı ona bu yolda ışık tutacaktır.

 

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Ekim 2018

KADIKÖY

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s