Terazi’nin Şıklığı

Yıllar önce kurumsalda çalışırken, haftanın belli bir günü çalıştığım ofise bir iş için orta yaşlı bir hanım gelirdi. Dünyalar tatlısı, tam bir Ankara hanfendisi, çok da severdik birbirimizi. Ancak, o kapıdan girdiğinde masanın altına saklanmak isterdim! İçten içe kaçacak delik arardım. Neden mi ? O, o kadar şık, güzel giyimliydi ki… Bu kadar şık ve özenli olan birini görünce ortadan kaybolasım gelirdi! Şıklığı sadece güzellik, estetik için değil; kendisine ve bize duyduğu saygıdandı, bunu da net olarak hissediyordum. Benim de böyle bir alışkanlığım, davranışım ve tarzım olmadığı için sanki ben ona karşı saygısızlık ediyormuşum gibi gelirdi. Sanırım kendi jenerasyonumun sadece kendini güvende hissetmek, hava atmak için şık olmaya çalışmasını her zaman itici buldum ama onun kökünde saygı ve incelik olan tarzı beni çok etkilemişti.

Bu kişi ile ilgili hiçbir astroloji bilgisine sahip değilim ama Terazi deyince aklıma o gelir.

İşte Teraziler ve yükselen Teraziler böyledir. Hava olsun diye ya da kendilerini güvende hissetmek için değil, kendilerine ve karşılarındakine duydukları saygıdan, sosyal ritüellere ve ilk intibaya önem verdikleri için güzeldirler. Yükselen burcu Terazi olan bir kadın asla eşofmanla sokağa çıkmaz, o sosyal varlığının, kimliğinin farkındadır ve bunu her an üzerinde taşıdığını bilir. Dünya ile ilişkisini sevgi ve saygı üzerinden kurar, karşılıklılık onun için önemlidir, aldığını geri verir; verdiğini geri alır. Böylelikle uzun süren, güzel ilişkiler yaratır adımlarını attığı her yerde.

1

 

Tasarım, estetik, güzellik konuları Terazi’yi sever. Terazi kontratları, ilişkileri, hayatın her alanındaki ilişkileri kapsar. Birçok Terazi kadınının hayatında romantik ilişkiler ön planda olabilir. Evlilik de Terazi’nin konuları içindedir.

Latince “contra-ctum” kelimesi bir yere, bir araya toplanmak; sebep olmak, hasıl etmek, iş anlaşması yapmak, akdetmek, yakına çekmek, toplanmak gibi anlamlara gelir*. Terazi sözleşmelerin, anlaşmaların burcudur. İş anlaşmaları, karşılıklı anlaşmalar, pazarlıklar, pazarlık sonundaki el sıkışma anıdır Terazi. Anlaşmalar toplumsal hayatın temelini oluşturur. Düğün, nikah, nişan gibi sosyal ritüeller de anlaşmalar üzerine kuruludur. Terazi toplum hayatı içindeki kuralları, yazılı ve yazısız anlaşmaları bilir ve tüm ilişkilerinde hak ve hakkaniyet gözetir, görgü kurallarını ve en ince ayrıntıları çevresindekilere örnek oluşturarak öğretir.

Terazi’nin bir diğer göze çarpan özelliği de biraraya gelmesi gereken insanları biraraya getirmesi. Bir iş için uygun birini arıyorsanız bir Terazi’ye başvurun. İletişim kopukluğu, iletişim eksikliği olan, tarafların birbirini duyamadığı, dinleyemediği yerlerde Teraziler ilaç olurlar. Hava Elementi iletişimi sağlayandır, ses havadaki titreşimden başka nedir ki ?

 

 

Sevgiyle

Begüm Asteria

Eylül 2018

KADIKÖY

Lydiansoulwork@gmail.com

 

 

 

 

 

 

*Latince Sözlük, Dr. Sina Kabaabğaç, Erdal Alova.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s