Koç’ta Dolunay: Her Yol Satürn’e Çıkar

25 Eylül Salı günü sabah saatlerinde, Koç Burcu’nun ilk derecelerinde bir dolunay yaşayacağız.

Dolunaylar bir sürecin tamamlanmasını, bütünlenmesini, bir işin kendini tamamen göstermesini anlatır. Yeni Ay’da Güneş ve Ay’ın birleşmesiyle dünyaya gelen (çiçeklerin tozlaşıp döllenmesi) Elma artık dalında tamamen olgunlaşmıştır, yeterince kızarmış, tatlanmıştır, şimdi ya toplanacak, yenecek, marmelat olacak, elma suyu olacak ya da sirke olacaktır; ya da dalında çürümeye başlayacaktır. Dolunayın genel tanımı bu.

Dolunay Koç Burcu’nda olduğunda bu tamamlanma sürecinin hızlı olacağını ve bir kişinin “ben buradayım, Dünya’dan ayrı bir varlığım var” deme zamanının geldiğini anlıyoruz. Koç Dolunaylarında bireyselliğimizi ortaya koymak isteriz, “ben buyum” demek, kendi biricikliğimizi ifade etmek isteriz ve çok da düşünmeyiz. Bir yanda ilişkilerimiz, bir yanda da öz benliğimiz iki taraftan çeker bizi.

Ancak bu sefer, önceki yıllarda yaşadığımız Koç Dolunaylarından farkı olarak, işin içinde Satürn de var. Satürn, bu dolunaya (Güneş’e ve Ay’a) sert bir açıyla bakıyor, teknik adı T-Kare bu açının.

T-Kare açı kalıplarında bir gerginlik gündemdedir. “Ben ve ilişkilerim” konusunda Satürn bizi sözlüye kaldırıyoru. Ben ilişkilerimde ne kadar dürüstüm ? Ben ilişkilerimde ne kadar doğru yapıyorum ? Kendimle olan ilişkimde ne kadar dürüstüm ?

Oğlak’taki Satürn inşa eder. Bir işi yaparken ne kadar hakkını verirseniz, ne kadar çalışırsanız, ne kadar sabrederseniz, ne kadar emek verirseniz, ne kadar doğrudan ve ölçülülükten ayrılmasanız o iş o kadar sağlam olur ve uzun vadede rahat edersiniz. İşte Satürn, bu dolunayda “ben ve ilişkilerim” konusunda kendimizi sorgulama zamanımız geldiğini gösteriyor.

 

Bu Dolunayda kendimizle olan ilişkimiz konusunda da yeni farkındalıklar edinebiliriz. Gün ışığında görünemeyenler Ay’ın gümüşi ışıkları altında belli ederler kendilerini. 

 

lanc

 

Satürn’ün yanında Oğlak Burcunu seven Vesta var. Standartlarımız gayet yüksek görünüyor. Merkezde yanan ve yaşam kazanlarını besleyen ateş de bizden kendimizi ve ilişkilerimizi sorgulamamızı istiyor gibi görünüyor. Satürn ve Vesta gerçekten çok iyi bir ikili.

Yapıp ettiklerimde, kararlarımda, hareketlerimde ne kadar özüme bağlıyım ? Benliğim, bütünlüğüm ne kadar yerinde ? Ne kadar merkezimdeyim ? Kendi doğrularımla ya da evrensel doğrularla mı hareket ediyorum yoksa ne olduğunu bilmediğim ilişkiler içinde kapıldım da gidiyorum mu bahtımın rüzgarına ?

Vesta gelenekselliği sever. Benim bu Dolunay’dan tememnnim insanların artık şu kültürel yozlaşma getiren, vıcık vıcık aldatmalı ilişkiler içeren yapımları izlemekten vazgeçmesi. Yapmayalım bunu kendimize. Biz çok daha iyilerini, çok daha saygıdeğer varoluşları, hayatın her alanında dünyayı ve birbirimizi onurlandırdığımız deneyimleri hak ediyoruz. Hayatımızın sorumluluğunu almak gerekir.

Ninelerimizin geleneklerinden başka hiçbir şeye ihtiyacımız olmadığını hatırlatacak bu Dolunay bize.

 

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Eylül 2018

KADIKÖY

 

Tüm sorular ve merak ettikleriniz için: Lydiansoulwork@gmail.com adresimden bana ulaşabilirsiniz. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s