2018 Venüs Gerilemesi: Prometheus’un Aynası

Bu sonbahar ilişkiler kazanı çok kaynayacak gibi görünüyor. Bu sonbahar 40 gün boyunca Venüs geri harekette olacak. 

5 Ekim günü Venüs, Akrep Burcu’nun 10. derecesinde durağanlaşıp gerilemeye başlayacak.

Bu 40 gün boyunca Venüs, Yeraltı’na iniyor. Inanna’nın Yeraltı’na inmesi bir Venüs gerilemesi olarak görülebilir. Bilirsiniz, İnanna, Yeraltı Kraliçesi olan kardeşi Ereşkigal’i ziyaret için Yeraltı’na iner. İnerken yedi kapıdan geçer ve her kapıda kendisinden bir şeyi bırakması istenir. Tacını, şalını, mücevherlerini, elbiselerini, ayakkabılarını… yani kimliğini, onu o yapan şeyleri, yüklerini, taşıdıklarını, aidiyetlerini, varlıklarını, sahip olduklarını bırakır Yeraltı’nın Kapıları’nda. İşte biz de Ekim ve Kasım aylarında 40 gün boyunca böyle bırakacağız yüklerimizi. Kendi üzerimizde taşıdığımız şartlanmaları, “ama ben yapamam ki”leri, ilişkilerin ağırlığını, sevgi, aşk, ilişkiler, arkadaşlıklar konusunda bizi kısıtlayan inançlarımızı… Ancak işin içinde biri daha var.

Venüs bu gerilemede yalnız olmayacak. Gerilerken ve gerileme bitip de ileri hareketine döndükten sonra, Venüs aynasını kayalıklara zincirli Prometheus’un yüzüne tutacak. Bu, bir kez yüklerimizi, kimliklerimizi, “ben buyum”larımızı, “ben sevmem”lerimizi bırakırken, Yeralına’a inerken ani bir aydınlanma yaşayacağımızı; bir de Venüs gerilemesini bitirdikten sonra, yeryüzüne çıkarken yeniden aynasını Prometheus’a tuttuğunda aynı konularda “yaa öyle değilmiş de aslında böyleymiş! Ne kadar aptalım ben bunu neden daha önce göremedim!” dedirten bir aydınlanma daha yaşayacağımızı gösteriyor. Yani iş 40 günle bitmeyecek, Aralık ortasına kadar sürecek uzun bir Venüs ve Uranüs süreci var önümüzde.

Aşk, sevgi, özsevgi, kendimizle ilişki, dünya ile ilişkimiz konularında aydınlanacağız. Ancak bu gerileme bir Akrep gerilemesi. İnanna’nın Yeraltı’nda kardeşi tarafından alıkonduğunu ve Yeraltında Dokuz Gün bir ağaca asılı durduğunu unutmayalım. Yeniden doğum, yeniden var olmak, yeniden hayata başlamak için, kendimizle yüzleşebilmek için işte böyle olduğumuz yerde asılı durmak da gereklidir. Derinlik ve yoğunluk. Farkındalık ve dönüşüm durduk yere olmaz, kendimizle, gölgemizle yüzleşmek, zor lokmaları yutmak da işin içinde olabilir. En derin motivasyonlarımızı ve ihtiyaçlarımızı keşfetmek için açık bir kalpten ötesine ihtiyacımız yok.

Bu süreçte ne kadar az direnirsek o kadar iyi. Bu bir içe dönme hali, içeride, en sade ve doğal halimizde saklı duran yeni gücü bulma süreci olsa gerek.

Hikayenin devamında Inanna yeniden yaşam bulur ve yeryüzünde doğru yükselmeye başlar. Bu süreç de 19 Kasım gibi başlayacak. Artık Venüs Yeryüzüne çıkmaya başlıyor. Yeniden giyiyor şahane elbisesini, şalını omzuna alıyor, mücevherlerini takıyor. Yavaş yavaş, adım adım yüzünü göstermeye başlayacak: olgunlaşmış, yeniden doğmuş, tırtıldan kelebeğe dönmüş bir halde dönecek bize. Kasım’ın son günleri de tekrar tutacak aynasını Prometheus’un yüzüne ve bizler kendimizle, sevgimizle, ilişkilerimizle ilgili yeni bir farkındalığa erişeceğiz. Terazi’den çıkıp Akrep’e geçtiğinde dönüşüm devam ediyor olacak ve süreç 17 Aralık’ta tamamlanacak.

Bu Venüs gerilemesi bizi birçok konuda özgürleştirecek. Eski, çürümüş kalmış alışkanlıklarımızdan, bizi rahat ettiren ama bize iyi gelmeyen tembelliklerden, gereksiz yere uzamış ama bir işe de yaramayan ilişkilerden kurtaracaktır. 

Inanna yolculuğunu tamamlayıp Yeryüzü’ne döndüğünde eşi Temmuz’u onu kızın tekiyle aldatırken bulur… Bunun üzerine çok sinirlenir Inanna ama işte her nasıl olursa Temmuz’u affeder. Belki bu Venüs gerilemesi de “ben bunu asla affetmem, bana bunu yapamaz!!!”ların affedilmesi demek olacaktır. Affetmek çok büyük bir erdem ve belki ancak Inanna’nın zorlu yolculuğunun sonunda kazanılabilecek bir erdem.

 

 

per

 

Bugün kendinize bakın. Venüs konularında değiştirmek istediğiniz ne var ? Neredesiniz ? Para, sevgi, arkadaşlıklar, sanat, güzellik, estetik… 2019 yılına bu konularda istediğiniz değişiklikleri yapmış olarak girebilirsiniz. Aklınızda olmayan değişiklikleri yapmış ve yepyeni farkındalıklar kazanmış olarak da girebilirsiniz! Dönüşüm için güzel bir zaman.

 

En son Ekim 2010’da haritanın bu alanında bir Venüs gerilemesi yaşadık. O dönemlerde neler yaptığınızı bir gözden geçirin. O dönemde hayatınızda ne oldu ? Örneğin ben lisedeki DnD grubumu tekrar bulmuştum onlarla o eski Player’s Handbook’tan DnD oynuyordum… Eski arkadaşlarımla biraraya gelmiştim.  Ekim 2010’da nelerle meşgul olduğunuzu hatırlamak için günlüklerinize bakabilirsiniz, sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz, Facebook Memories çok iyi bunun için.

 

Her zaman söylediğim gibi, insanın aklı, iradesi, farkındalığı ve erdemleri en önemli hazinesidir. Bu yazıyı da sorgulayarak okuduğunuz ve akıl süzgecinizden geçirdiğiniz için teşekkür ederim (gizli ayar).

 

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Eylül 2018

KADIKÖY

 

Tüm sorular ve merak ettikleriniz için: Lydiansoulwork@gmail.com adresimden bana ulaşabilirsiniz. 

 

One thought on “2018 Venüs Gerilemesi: Prometheus’un Aynası

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s