Venüs Başak’ta

“Ruh, benim için, kendimizi ve başkalarını bütünlük içinde -yarı ruhsal, yarı hayvan olarak- deneyimlediğimizde gördüğümüz “bedenlenmiş öz” anlamına gelir. Şifa ruhun bedenlenmesiyle gelir. Madde içindeki ruh, dişi yaratıcılıktır. Dişi ruh bizi topraklar, bizi bütünlükle sever ve kabul eder.”

Marion Woodman

 

Başak’taki Venüs, Woodman’in bahsettiği “madde içindeki ruh”u ya da bedenlenmiş ruhu anlatır. Balık’ın duygusallığı, sezgiselliği Başak tarlalarına düşüp de buğday tanelerine dönüşen yağmur damlaları gibidir. Sanatçılar, içlerindeki ilhamı, duyguları maddeye dönüştürürler: ya resim yaparlar, ya yazılar yazarlar ya da müzik yoluyla duygularını içinde yaşadığımız maddesel dünyada ifade ederler. İşte Başak’taki Venüs sanatçıların, güzellikle uğraşanların, güzellik uzmanlarının, güzellik için emek verip çalışanların da bir göstergesidir.

Başak Burcu mükemmelliği arar. Bir meyveyi olmadan koparırsanız ekşi olur, dalında geçirirseniz de çürür. Başak, o meyvenin en lezzetli ve faydalı olduğu anı arar ve kusursuz, tam ve en iyi halindeyken o meyveyi dalından toplamak için uğraşır. Başak’taki Venüs de kusursuz güzellik demektir. Doğadaki çiçeklerin, meyvelerin, ormanların kendiliğinden sahip olduğu güzelliktir.

 

bsk

 

Venüs Başak’tayken doğan insanlar çok ince işlerde başarılı olabilirler. İncelik, detay, uzun çalışmalar isteyen sanat dallarında başarılı olabilirler. Güzellik uzmanı olabilirler. Sağlık ve güzelliğin birarada olduğu alanlarda başarılı olabilirler. Güzellik ürünleri, bitkisel ürünler üretebilirler. Yaratıcılıklarını ve ilhamlarını maddeye şekil vermek üzerine kullanabilirler.

Aşk ve ilişkilere geldiğimizde ise Başak Venüs’ü mutlu etmek zordur. Onun anlaması gereken insanların kusursuz varlıklar olmadığıdır. Kusursuz olsaydık zaten sürekli kendmizi geliştirme ve daha iyiye ulaşma derdinde olmazdık. Başak Venüs’ün aşk hayatı neredeyse kutsaldır. O bu madde dünyasının ruhsal tarafının farkında.

Başak Burcu’nun 20. ve 21. yüzyıl anlayışına, dünyasına uygun bir burç olmadığını düşünmüşümdür hep. Sanki Başak çok daha eski zamanların, insanın toprağa daha yakın olduğu, sahip olduğu tek şeyin toprağı ekip biçme yeteneği olduğu zamanlara ait bir burç olduğunu düşünürüm. Günümüz insanının doğayı bir eşya olarak görmesi, özellikle şehir yaşamında çocukların sebzelerin marketten alınan “şeyler” olduğunu zannetmesi ve “emeksiz yemek”ler Başak prensibini zedeliyor gibi hissediyorum. Bu yüzden Başak Burcu’nda gezegenleri olanların bir bahçesi, tarlası ya da yemek kitabı olmalı belki. Unutulan basit şeyler bazen insanın tüm arayışının ve kendini didikleyip durmasının altında yatıyor olabilir.

 

Eğer siz de kendi doğum haritanızdaki Venüs’ü merak ediyor ve kendi Venüs enerjilerinizi anlamak, bu enerjileri hayatınızda daha fazla nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Sevgiler,

Begüm Asteria

Temmuz 2018

KADIKÖY

Lydiansoulwork@gmail.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s