Yay Burcu

Yay, ateş elementinden ve değişken burçlardandır. Ölümsüz Centaur’la resmedilir. Yay Takımyıldızı’nın ışığı insanın yaratıcılığı ve yüksek zihinsel yetenekleri ve atın da insanın düşüncelerini ve amaçlarını gerçekleştirecek olan fiziksel gücüyle parlar. Bu burçta ikilik hakimdir. Yay bazen zihinsel ve fiziksel güçlerin nasıl kullanılması gerektiği konusunda ikilemlerde bulabilir kendisini. Bu yüzdendir ki Yay, yapıcı ve yıkıcı güçlerin arasındaki hiç bitmeyen savaşı resmeder: İnsanın en asil yönleri ile hayvan doğası arasındaki anlaşmazlığı…

Yay, insanlığın gelişimindeki önemli bir aşamayı temsil eder. Bu aşamada insan yaşam enerjisini maksimum kapasitede kullanıyordur artık. İnsan düşünmeye başlamıştır, düşüncelerinin sınırı yoktur. İnsan artık içinde yaşadığı toplumu kendi algılayış kapasitesi ve vizyonunun yüksekliğiyle değiştirebilir. Sadece zihin yeni fikirler arayışında değildir; beden de yeni maceralara atılacak enerji ve dinamizme sahiptir. İnsan deneyiminin, insan hayatının birbirinden farklı ifadelerini aramaktadır.

Yay Burcu insanı kolaylıkla farkedilir çünkü Yay’ın genişleme prensibiyle bu kişiler fiziksel olarak çevrelerindekilerden daha geniş olma eğilimindedirler. Tipik bir Yay, normalden biraz daha uzun boylu olacaktır. Yeme içme konusunda da etrafındakileri geçtiği görülmüştür. Eğer başka etkiler ortada yoksa Yayların ve Yükselen Yayların üst bacak, kalça ve basen kısmı geniştir. Geniş ve güçlü baldırları vardır. Saçları da genellikle gürdür.

Eğlenceli ve maceracı görünse de bu aşırı iyimserlikten başka bir şey değildir. İşte yay’ın kalın kafalılığı da aşırı iyimserliğinde ve iyi günlere dair sarsılmaz inancındadır. Yay, içinde bulunduğu anı geleceği yaratma aracı olarak görür. Hayat onun için bir fırsattır, bir oyundur, bu oyunda hep bir sonraki bölüme doğru yol alıyor Yay…

Yay her zaman elinde olandan çok daha fazlasını ister. Eğer yemepe odaklanırsa kilo alır, felsefeye odaklanırsa düşünür durur, evrensel sevgiye odaklanırsa da kendini feda etme derdinde olabilir.Yay, içinde bulunduğu anı geleceği yaratma aracı olarak görür. Hayat onun için bir fırsattır, bir oyundur, bu oyunda hep bir sonraki haritaya doğru yol alıyor Yay.

 

İçine girip çıktığı maceralardan geriye kalan birçok anıyı biriktirir, onun her zaman anlatacak bir hikayesi var…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s