Başak Burcu

on

Başak genellikle yanlış anlaşılmış bir burçtur, belki de Antik zamanlarda bile insanlar Bereket Kültlerinden çok uzaklaşmış oldukları için Başak Burcunu anlamakta zorlandılar. Orta Çağa ve Modern Zamanlar’a gelindiğinde ise bu bilgi ve gelenek çoktan yok olmuştu. Başak Burcu’nun Latince adı Virgo’dur. Virgo kelimesi erkeklik demek olan vir- ve kadınlık demek olan gyn- kök kelimelerinden oluşur. Virgo demek, hem kadın hem erkek demektir, Başak Burcu hem feminen hem de maskülen özellikleri birarada barındırır. Ortada kendisinin dışında bir eş, bir erkek figür olmadan kendi kendine yaratan bir kadın imgesidir Virgo.

 

Modern astrolojide Başak’ı nedense enerjisi düşük, çok şansı olmayan, günlük işleri organize etmekle, ayrıntılarla ilgilenmekle meşgul biri olarak resmediyorlar. Oysa ki Başak insanlığın açlıktan ölmemesi için gerekli olan sırları taşır Yaşamın devamı için gerekli olan prensiptir Başak. Hasat zamanıdır. Bu haliyle Boğa kadar feminendir ve verimlidir.

 

ea8b92162c514c2862552115591c07a9

 

Modern dünyanın üretim şekilleri doğanın yasalarına aykırı, sadece tüketmek ve yok etmek üzerine. Başak ise yok etmeden tüketmeyi, yani elmayı yerken bir yandan da yeşermesi için tohumlarını ekmeyi öğretir bize. Başak Burcu’nun Yunan Mitolojisindeki karşılığı Demeter (aynı zamanda asteroid Ceres), Başağın Annesi olarak bilinirdi ve tarımın ilkelerini insanlara öğrettiği söylenirdi. Demeter’in her yıl ölüp dirilen bir kızı vardı. Demeter ile kızının bize anlattığı şeylerden en önemlisi yaşamın sonsuz döngüsüydü. Enerjinin hiç yok olmadığı, sadece form değiştirdiği bilgisiydi. Aynı zamanda insanlara büyük zenginliklerin kapısını açabilsinler diye tohumları saklamak, zamanı geldiğinde ekmek, her şeyi zamanında yapmayı, meyveyi dalında tam olgunlaşmışken toplamak vaktini geçirmemek gibi çok önemli bilgiler de yine Demeter kültünün içindeydi. Bir toprak burcu olan Başak, bizler için verimlilik, bolluk bereket ve bereketli bir hasatı ifade eder. Başak Burcu, ruhsal olanın maddeye dönüşmesini anlatır. Peki ruhsal olan nereden gelecektir ? Başak’ın tam karşısındaki en gizemli ve hassas burç olan Balık’tan…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s