Koç’ta Yeni Ay: Özgürleşme Zamanı

Bu Pazartesi günü sabah 6 gibi, Koç Burcu’nun son derecelerinde bir Yeni Ay yaşayacağız, bu Yeni Ay, Uranüs ile birleşecek. Kiron da Zodyak’taki döngüsünü, yani Yaşam Döngüsü’nü tamamlamak üzere: sonun başlangıç olduğu yerde duruyor.

 

Yaralı Şifacı Kiron

Mitolojide sentaurlar ölümsüzdür, Kiron da bir sentaurdur: yarı insan, yarı at.

Kiron, Herakles’in Hydra’yı vurmak için kullandığı oklarından biriyle yaralanır ve bu yarayı iyileştiremez, bu yüzden Yaralı Şifacı olarak bilinir. Kiron hem şifacıdır, hem de usta: Akhilleus, Yason ve Herakles gibi kahramanların öğretmenidir… O kendi kendini iyileştirmeye çalışırken neler neler öğrenir… İnsanın kendini aşmasının, kendi kendisinin kahramanı olmasının yolu da Kiron’dan; yani içinde taşıdığı yaradan geçer. O yara iyileşmedikçe insan didinir ve kendisini aşar, daha yükseklere ulaşır.

 

Prometheus

Bu Yeni Ay’ın Uranüs ile birleştiğini söyledik. Uranüs, mitolojide tahmin edin kim ? Prometheus. İnsanları aydınlattığı için Kafkas Dağları’nda zincire vurulan Prometheus. İnsan kendiyle ilgili sırların, kendinden hep gizlemeye çalıştığı yönlerinin farkına varınca ne yapar ? Bir şeyi aslında bilip de onunla yüzleşmek istemeyince ne yapar ? Kendini bağımlılıklara teslim eder, içten içe zincirlere vurur. Kendisiye yüzleşmekten, kendini bilmekten korkan insan olduğu yere zincirler kendini… Korkularından, içindeki güçten, kendi kendisinden korkan insan kendini bağımlılıklara teslim eder… Bu ister sigara bağımlılığı, ister alkol bağımlılığı, ister internet bağımlılığı olsun… İnsanın kendiyle ilgili bir şeyi bilmesinden ve bilmemezlikten gelmesinden değil midir ilerleyememesi ve kendini hep aynı yerde tutmaya diretmesi ?

 

 

Prometheus ve Kiron

Mitolojiye göre, Prometheus’u zincirlerinden kurtarmak için Kiron, Zeus ile bir anlaşma yapar. Kiron ölümsüzlüğünden vazgeçer Prometheus’un serbest bırakılması karşısında… Kiron böylelikle yaşamını, yaşam döngüsünü tamamlar ve Prometheus (yani Uranüs) serbest kalır.

Kiron, yarasını kabullenir… yarasının onu öldürmeyeceğini ama süründüreceğini kabullenir ve böylelikle kendisi ölmeyi seçer. Burada yarayı artık taşıyamayan egonun ölmesi ve bu kabulleniş sayesinde insanın kendi kendinden özgürleşmesi anlatılmıyor mu ? 

Bu anlaşmayı kabul eden Zeus, oğlu Herakles’i gönderir Kafkas Dağları’na. Yol üzerinde Herakles ile Yason karşılaşırlar, tesadüf bu ya, Yason da çaldığı Altın Koç Postu’nu taşımaktadır karşılaştıklarında… İşte size bir Koç sembolü…  Medea sonradan Yason’a dünyanın kaç bucak olduğunu gösterecek, o ayrı.

 

fleece

 

Herakles aşar fırtınalı denizi, Kafkas Dağları’na ulaşır. Burada acılar içinde duran Prometheus’u görür:  “Ah!” der Prometheus, “işte düşmanımın (Zeus’un) oğlu, artık ölüm zamanım geldi.” Herakles’e seslenir, ölmeyi talep eder… Ama Herakles’in amacı farklıdır, tek bir okla serbest bırakır Prometheus’u, Herakles’in okları zincirleri kırar; bilgeliği, bilinci  serbest bırakarak acılarından azad eder…

 

20525713_729759830541293_6556233354671750793_n

Herakles’in Kiron’u yaralayan okları aynı zamanda Prometheus’u kurtarandır da. Bizim de hayatımızda bizi yaralayan şeyler aynı zamanda kendimizden kurtulmamızı sağlarlar. Bizi yaralayan şey aynı zamanda kurtarıcımızdır… Yaralarımız sayesinde kendi kendimizden kurtuluruz, kendimizden özgürleşiriz. Derler ki, ışık yaranın olduğu yerden girer.

 

Bu Yeni Ay’da bizi olduğumuz yerde tutan, gelişimimizi engelleyen, mutluluğumuzu engelleyen, hareketimizi kısıtlayan engellerimizden, blokajlarımızdan kurtulabiliriz. Bunlar hop diye gökten zembille inmeyecek, astroloji bu demek değil. Eğer siz isterseniz, bunun için inisiyatif alırsanız, bir şey yaparsanız evet, sigaradan, sağlıksız gıdalardan, hayatınızı engellediğiniz düşündüğünüz şeylerden kurtulabilirsiniz. Kendinizi kendinizden serbest bırakabilirsiniz. Artık kendi kendinizin önünde durmak, kendi kendinizin yolunu tıkamak zorunda değilsiniz. Yeni bir saç modeli, yeni bir saç rengi de bu verdiğiniz kararları hayatınızda sürekli hatırlamanıza yardımcı olabilir. Koç, saçlarla da ilgilidir.

 

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Nisan 2018

KADIKÖY

 

Lydiansoulwork@gmail.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s