İkizler Aslında İyidir

Herkesin korkulu rüyası İkizler. Sözünde durmayan, hop oturup hop kalkan, güvenilmez, çok konuşan, ne dediğini bilmeyen İkizler.

“Aman o İkizler zaten…”

Popüler astrolojide verilen İkizler Burcu tanımı ile evresel bir prensip olarak İkizler Burcu birbirinden çok farklıdır. Aslında astroloji ile pek ilgisi olmayan popüler astroloji, bize sadece popüler kültürün istediğini veriyor. Nedir popüler kültürün istediği ? Düşünmeyi, okumayı, konuşmayı, yazmayı, oturup hesap yapmayı bilmeyen yüzeysel insanlar. Rüzgar nereye eserse oraya giden, değerler sistemine ve doğaya yabancılaşmış, birilerini kandırma, bir şeyler satma ya da kendinin reklamını yapma peşinde zavallı insanlar yaratmak ister popüler kültür. İşte İkizler’in de ana özelliklerini bizden saklamalarının nedeni.

İkizler analitiktir, düşünmeyi, konuşmayı, paylaşmayı ve tartışmayı sever. Hepinizin bildiği gibi klasik dönem felsefe kitapları dialoglar halinde yazılmıştır. İşte bu tam İkizler’i yaşatan bir deneyimdir. Felsefenin temeli de matematiktir. Matematik öğretmeniniz İkizler ya da Başak çıkarsa şaşırmayın.

İkizler’in yöneticisi Merkür’dür derler ve herkes burçların apartman olmadığını bildiğine göre yöneticileri olmadığını da tahmin eder. Burçlar evrensel prensiplerdir ve bizim minik Güneş Sistemimizdeki gezegenler bu prensipleri bize taşırlar. İkizler’in iletişim, dil kullanımı, dialog kurma, bilgiyi tartışıp birlikte sorgulama, hesap kitap yapma, ölçme ve değerlendirme prensiplerini Merkür taşır. Merkür algımızdır ancak algılayabildiğimiz kadar bilgiye vakıf oluruz.

Bunun yanında tabi ki iletişimle ilgili her şey de İkizler’in kapsamında kalır. Dilbilgisi, vücut dili, telefon, bilgisayarlar üzerinden akan data… insanlar arasında eşyanın ve paranın iletilmesi olduğu için ticaret, satış ve pazarlama da bu alana girer ki unutmayın Merkür tarihteki ilk hırsızdır.

Her yerden fırlayan reklamlar, sosyal medyadaki yalan hayatlar, iki satır kitap okumayı bilmeyen insanların etrafta dolaşan tweet’leri ve yazıları, -de’yi ayrı yazmayı bilmeyenler, bize çer çöp satmaya çalışan bir piyasa… içinde yaşadığımız dünya adeta İkizler’e bir hakaret halini alıyor gün geçtikçe. İkizler ile ilgili her şey bu derece dejenere hale gelmişken de tabi ki kabak Güneş burcu İkizler olan arkadaşlarımızın başına patlıyor.

İkizler Prensibi’ni öncelikle kendi bireysel hayatlarımızda ve sonra da dolaylı olarak toplum hayatında iyileştirmek için yapabileceklerimiz:

 • Cep telefonundan yazışırken bile dilbilgisi ve imla kurallarına dikkat etmek.
 • Matematik öğrenmek.
 • Felsefe okumak. İnanın 2300 sene öncesinin insanlarının yazdığı kitapları anlamamamız için hiçbir neden yok. İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan kitapları tavsiye ederim.
 • Kendini doğru ve düzgün ifade etmek.
 • İlişkilerimizde bizden beklenen kişi değil, neysek o olmak.
 • Yeni bir dil öğrenmek.
 • İyi olduğumuza inandığımız konularda başkalarına da bilgi aktarmak.
 • Kendimize karşı dürüst olmak. İnsanın en önemli ilişkisi kendi ile olan ilişkisidir.
 • Sosyal medya kültürü edinmek.
 • Karşımızdaki kişi konuşurken dinlemek.
 • Yalancı, düzenbaz ve saire olduğunu düşündüğümüz insanları soğukta aç ve yalnız bırakmak.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Eğer sizin de aklınıza gelenler olursa yorumlar kısmında herkesle paylaşabilirsiniz.

Sevgiler

Kadıköy

Mayıs 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s