Kırmızı Kuşak: Bekaret mi, Bereket mi ?

Kendimi bildim bileli modern hayata uyum sağlayamadım. Modern hayatta her şeyin içindeki anlam boşaltılmış olduğu için haliyle her şey bana anlamsız geldi ve genç yaşta hayata küstüm. Bu yaşlarımda bazı şeylerin anlamlarını yavaş yavaş anlıyorum ve anladıklarımı sizlerle paylaşacağım.

Evlilik ve düğünler özellikle bir soytarılık, gereksiz masraf ve evlenen kişilerden önce davetliler için yapılan dejenere kutlamalar haline geldiği için önce düğünleri tartışacağız.

Düğünler konusuna çok küçük bir ayrıntı ile başlıyoruz: Kırmızı Kuşak.

pexels-photo-103641

Gelinlerin taktığı kırmızı kuşak, ilk bakışta aslında çok utandırıcı bir şey gibi görünüyor çünkü zavallı kızın özel hayatı hakkında bir bilgi verdiği kabul ediliyor. Hiç kimsenin kendi özel hayatı ile ilgili herhangi bir bilgiyi herkese ilan etmesi düşünülemez.

Özel özeldir ve sırlar tutulmak içindir. Gelin’in özeli de herkesinkinden daha özel ve kutsal olmalı. Burada aslında gelinlerin taktığı kırmızı kuşağın kızcağızın özeli ile ilgili bir bilgi veremeyeceğini anlamaya başladım.

 

 

Peki renkler ? Beyaz, kırmızı. Bunlara gelin bir de siyahı ekleyelim tartışmanın bütünlüğünü sağlamak için.

Beyaz saflığı gösterir. Bu bönlük anlamında değil, pür olmak anlamında bir saflıktır. Pür olan çok nadirdir, bu yüzden çok kıymetlidir. Pür olan aynı zamanda kendi kendinden gelen bir güce de sahiptir. Çocukluk ve ilk gençlik dönemini anlatır.

Kırmızı her şeyden önce kan rengidir. Yaşamın, hareketli yaşamın rengi. Hareketi, yaşamı, yaşam vermeyi anlatır kırmızı. Heyecanlandırır. Öfkelenince kızarır insan. Kırmızın saflıkla, bekaretle ilgisi yok. Olgunluk  dönemini anlatır.

Siyah ise tüm renkleri deneyimlemiş olmanın bilgeliğini taşır. Gecenin rengidir, o varken diğerleri susarlar. Yaşlılık dönemini anlatır.

Genç bir kadının beyaz gelinliğinin üzerine bağladığı kırmızı kuşak, bu kadının doğurganlık gücünü anlatıyor olmalı. Bolluk bereket simgesidir. Bu, çocuk doğurmaktan tarlada çalışıp ekinleri toplamaya, hayvanlara bakmaya kadar çok çeşitli şekillerde kendini gösterebilir; kişinin kendi planlarını projelerini gerçekleştirme kapasitesi olarak da görülebilir. Kırmızı kuşak, bolluk bereket simgesi olarak gelinliğin parçasıdır. Bu evlilikle kurulacak ailenin varlık ve mutluluk içinde yaşayacağını, üretkenlikle topluma katkı sağlayacağını gösterir. Kırmızının simgelediği yaşam enerjisi bolluk bereket getirir. 

O yüzden zengin olmak istiyorsanız kırmızı kuşak takın, geleneklerinize bağlı kalın. Geleneklerimizin bilgeliğini modern aklımız yavaş yavaş anlıyor ve anladıkça ruhsal bunalımlardan ve anlamsızlık silsilesinden kurtuluyoruz.

 

Astroloji ve doğum haritası konusunda kişisel danışmanlık için Lydiansoulwork@gmail.com adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Mart 2018

Kadıköy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s