Evlilik Kutsaldır

Düğünler soytarılığa dönüştü. Evlenen iki insan için değil, düğüne gelen insanlar için yapılan, daha sonra sosyal medyada gösterilmek zorunda kalınan, her dakikası kayıt altında tutulan bir gün ve gece… Sektör, endüstri… Buna mı kaldık ?

Hayır kalmadık, çünkü aklımız var. Evlilik kavramının aslında ne demek olduğunu ve neden insanın gelişimi, bireyselleşmesi ve ruhun kendini dünyada ifadesi için çok gerekli olduğunu tartışacağız. Tartışacağız diyorum çünkü sizler de yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

 

Jungcu psikolojide evlilik iki farklı kalitenin biraraya gelerek yeni bir şey oluşturmasını anlatır. 1 + 1 = 1. Örneğin çay yaprakları ile sıcak suyu biraraya getirdiğinizde ortaya sıcacık bir bardak çay çıkar, ne sudan eser kalmıştır ne de yapraktan: afiyet olsun!

 

HERAHierosGamos

 

Evlilik ise, Kutsal Birleşme’nin toplumsal alandaki görüntüsüdür. Evlilik gelenekleri ve adetleri bunu anlatır. Zaman içinde burada geleneksel evlilik adetlerini birer birer konuşacağız ve bize anlamsız ve aptalca, modası geçmiş görünen şeylerin aslında ne büyük gizemler taşıdığını anlayacağız.

Anlam arayışı köklerde son buluyor. Köklerimize, geleneklerimize, atalarımızdan akıp gelenlere döndükçe modern dünyanın bizi içine attığı anlamsızlık fırtınasından çıkıyoruz ve ileride kara görünmeye başlıyor.

 

Takipte kalın…

 

Begüm Asteria

Mart 2018

Kadıköy

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s