İdeal Eşiniz ve Gerçek Eşiniz

on

Bu sırlar sadece kadınlar için.

Hayalinizde duran, hep aklınızda kurduğunuz ve aslında bir anlamda sizinle birlikte içinizde yaşayan erkeğin karakteri ile bu hayatta birlikte olduğunuz/olacağınız kişinin karakteri her zaman birbiriyle örtüşmeyebilir. Hatta genellikle pek örtüşmezler.

Peki bunu doğum haritalarında nasıl görüyoruz ?

Bir kadının haritasında onun erkek yüzünün göstergesi Mars’tır. Bu bilinçli olarak aradığı erkek tipini de gösterir. Mars bir kadının içsel erkek tarafını, aradığı öteki yarısını gösterir. Filmlerde, okuduğu kitaplarda bu tipteki karakterleri bulur ve ona gizliden gizliye aşık olur. Mars saklı kaldıkça ve unutuldukça kadınlar hayatta daha pasif ve zorlayıcı durumlara düşebilirler, Mars onların kurtarıcısıdır.

Uzun boylu, mavi gözlü, görgülü, iyi konuşan ve nazik bir erkek varsa aklınızda bu belki de haritanızda Terazi’de parlayan Mars ile gösterir kendini.

Öte yandan, bir de yanınızdaki kişiye bakalım… Kısa boylu, tembel, boğazına düşkün biri mi ? Siz “hadi gezmeye gidelim” dediğinizde o hala televizyon mu izliyor ? Ne olursa olsun siz yine onunla birliktesiniz. Bu bir nevi kader gibi gelmiş hayatınıza oturmuş bir ilişki de olabilir. Birlikte olduğunuz ya da olacağınız kişinin karakterini görmek için de Mars’tan farklı göstergelere bakıyoruz.

Her halükarda ve son tahlilde önemli olan insanın kendini tanımasıdır. Hayatında yaşadıklarına belli bir perspektiften, uzaklıktan bakarak yaşanmışlıklarını ve duygularını biraz daha objektif bir şekilde değerlendirebilmesidir. Böylelikle onu tutan inançlarının ve sanrılarının elinden kurtulabilir. Asla unutulmaması gereken de insanın kendisi ve dünya hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediği ve bir arpa boyu kadar yol gittiğidir.

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Şubat 2018

Kadıköy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s