Duygularla Yüzleşmek: Odysseus ve Sirenler

Kendini geminin direğine sıkı sıkı bağlattı çok kurnaz Odysseus, sirenlerin denizinden geçerken gemisi ve mürettebatı, onların kulakları balmumuyla tıkalı. Bir tek Odysseus duyuyordu sirenlerin yakarışını; dayanılmaz çığlıklarını ve tatlı, çağıran, karşı konulamaz, baştan çıkaran şarkılarını… Bir fırtına gibi etrafında dolandı çığlıklar. Yine de sıkıca bağlıydı direğe. Gözleri görüyor, kulakları duyuyordu. Her şeyi. Yedi kat yerin acılarını, yedi kat göğün bahtiyarlığını. Muazzam bir senfoniye dönüştü sirenlerin şarkıları ve çığlıkları. Odysseus’un gemisi devam etti yoluna, durmayan akıntıların ve güçlü Zephyros’un yardımıyla.

Bazen etrafımızda olanlar, gördüklerimiz ya da bir kişi bizi çıldırtır. Kaçmak isteriz, ne yapacağımızı bilemeyiz. Gördüklerimiz çok üzücü, korkunç şeyler olabilir. Birini durduk yere kıskanıyor da olabiliriz. Bazen olmadık bir şey, bir kişi, bir olay durduk yere aklımıza takılır, neden olduğunu aslında anlamasak da nedenler üretiriz. İşte böyle durumlarda, gördüğümüz şey aslında içimizde saklı tuttuğumuz başka bir şeyi tetiklemiştir. Kendi içimizde o ana kadar saklı duran ama artık tetiklendiği için yüzeye çıkmaya çalışan şeydir aslında dış dünyada gördüğümüzü sandığımız.Kaçmak isteriz. Kulaklarımızı tıkamak, gözlerimizi kapatmak isteriz. Bunu yapabiliriz de. Bir dizi izlemek, bir şeyler yemek, dışarı çıkmak… hep geçici çözümlerdir. İçinde, o hep kaçtığın, belki üzerini örttüğün, halının altına süpürdüğün o gerçek artık seni yakalamıştır bir kez, sirenler takılmıştır geminin peşine. Artık çok geç. Duygularınla yüzleşmeli ve gerçeğinin farkına varma zamanın geldi.

odysseus-sirens

Odysseus, işte bize duygularımızla nasıl yüzleşeceğimizi, kendimizi kaybedip yolumuzdan şaşmadan nasıl kendimize şahitlik edip kendimizin bilgisine ulaşabileceğimizi öğretir. Çevremizdeki dünya bize sadece ayna tutuyor, biz kalbimizdekini, içimizdeki görüyoruz çevremizde. Gördüklerimizi görmezden gelmemek, açık gözlerle etrafımızı ve kendimizi izler halde olmak, bu kaosa katılmadan sadece izler halde olmak, işte bu yüzden önemli.

Odyesseus kendisini geminin direğine bağlattı, gözleri ve kulakları açıktı. Kapılıp gitmemek için direğe bağlıydı. Olanı biteni görmek, duymak, bilmek için de gözleri ve kulakları açıktı. O duymayı ve görmeyi tercih ediyordu. Geminin küreklerini çeken adamlarının kulakları tıkalıydı çünkü onlar hareket edebilmeliydiler, hareket halinde oldukları için de sirenlerin seslerine kapılıp kontrollerini kaybetmeleri çok kolay olurdu kulakları tıkalı olmasa.

Odysseus’un sirenlerle, yani onu yolundan çıkarmaya çalışan duygularıyla başa çıkma yolu onları izlemek, sadece bu duyguların ve düşüncelerin farkında olmaktı. O durdu ve sadece izledi, buna bilgelikle katlandı. Sirenlerin çığlıklarını dinledi ve onların farkına vardı. Bu çığlıklara kapılıp gitmeyi ya da onlara yanıt vermeyi tercih etmedi.

Bizler de Odysseus gibi yapabiliriz. Bu hikayeler insanlara yol göstermek için yazılmıştır ve her insanın hayatı süresince deneyimlediklerini, içinden geçtiği sınavları anlatırlar. Bir şey size acı verdiğinde, duygularınız alıp başını gittiğinde bu akıntıya kapılmamayı tercih edebilirsiniz. Sadece durun. Durun ve izleyin, dinleyin. Duygularınızn ve düşüncelerinizin nasıl aktığını, nereden gelip nereye gittiğini görün. Bırakın dağılan sis gibi siz onların farkına vardıkça dağılıp gitsin duygularınız. Düşüncelerinize iyi bakın, sirenlerin gözünün içine bakın ki bilinciniz onları aydınlatsın. Düşünce ve yargılarınızın altında, daha derininde ne gibi inançlar ve varsayımlar olduğunu keşfetmek için kendinize zaman tanıyın.

Belki bir fincan çay alıp, duygularınızla birlikte çay içebilirsiniz. Sadece oturun ve düşüncelerinizi izleyin. Nereden gelip nereye gidiyorlar ? Kapılmayın, aklınızdan geçenlere inanmayın, karar almayın, yargılamayın… bir geminin direğine bağlanmış gibi izleyin.

Biz sirenlerimizle yüzleşmeye cesaret ettiğimizde, onların çığlıklarını dinlediğimizde ve gözlerinin içine baktığımızda yakamızı bırakacaklar.

One thought on “Duygularla Yüzleşmek: Odysseus ve Sirenler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s