Boğa Burcu

Koç Burcu, ehlileştirilmemiş ve kontrol altına alınmamış yaşam gücünü temsil eder. O kendi dünyasını kuracağı toprakları arayan öncü, keşfedicidir. Koç’un keşfettiği topraklara yerleşecek olan da Boğa’dır. Boğa bu yeni topraklara yerleşir, toprağı eker biçer ve topraktan elde ettiği kaynakları ve zenginlikleri hayatın devam etmesi için kullanır. Boğa, yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan materyalleri topraktan biriktirir. Boğa, Koç’un ateşi ile toprağı ısıtır ki toprak meyve verebilsin. Koç’un tohumlarını eker ve ürün alır. Medeniyetin kurulabilmesi için verimli topraklar ve besleyici gıdalar şarttır.

 

Boğa, ilkbaharın yaşam gücüyle dolu olsa da bu değerli enerjiyi kullanmakta acele etmeyecektir. Bu enerjinin ne kadar değerli olduğunu bilir ve ona yaşam veren bu enerjinin tek damlasını bile boşuna harcamak istemez. Bu yüzdendir ki Boğa Burcunda doğanlar tutucudur ve kendilerini hayatta nasıl ifade ettiklerine dikkat ederler. Bilirler ki onların görevi Koç’un onlara devrettiği yaşam itkisine biçim vermek ve bu enerjiyi en etkili ve verimli şekilde kullanabilmektir. Onlar için bir deneyimin bir amaca, bir şeye hizmet etmesi çok önemlidir. Bunu neden yapıyorum ? Burada benim için ne var ? Bunlar onların aklında duran sorulardır. Hayal gücü yüksek birisi için çok verimli olabilecek bu yaklaşım bazen Boğaları hayal güçlerini kullanamaktan alıkoyar ve oldukları yerde kalıp kalmalarına neden olur. Toprak, su (hayal gücü) ile ıslandığı zaman verimli olacaktır. Boğaların çoğu gözleriyle görmedikleri ve elleriyle tutmadıkları şeylere inanmazlar, soyut konular onlar için pek bir anlam ifade etmeyecektir. Onlar maddi ve somut olanla ilgilenirler.

 

Boğa için, yaşam felsefesi de pratik olmalıdır. O cennetini dünyada görmek ister ve onun cenneti güzel çiçeklerle, olgun meyvelerle süslü, fıskiyeler ve enfes heykellerle süslü bir bahçedir. Bu bahçede barbekü partileri vermek isteyecektir.

 

Spiritüel eğilimleri olan Boğalar, aşkın olanla dünyevi olan arasındaki bağlantıları görmekte ustadırlar. Ruhun kendini doğada ifade edişini görür onun gözleri. Yaratıcı süreçlerini başlatabilmek için kendi içini derinlikle kazmalı ve derinlerde gizli olanları toprağın yüzeyine çıkarmaya istekli olmalıdır.

 

Boğa, tohumun büyük bir ağaç olması için uzun bir zaman geçmesi gerektiğini bilir. O asla işlerini aceleye getirmeyecektir, bir konuda yargıya varmak konusunda da işi yavaştan alır. Ağacın dalları göklere uzanmadan önce köklerinin sağlam bir zeminde diplere kadar gittiğinden emin olmak ister. Bu konuda dengeyi bulması gerekir. Bazen köklerle o kadar çok uğraşır ki büyümeyi unutur ve olduğu yerde kalır. Boğa’nın çevresindeki insanlar da onu zorlamamayı, acele ettirmeye çalışmamayı öğrenelidir. Boğa yeri geldiği zaman çok inatçı ve dediğim dedik olabilir ve bir şeyi yapmak istemiyorsa bunu ona yaptırmaya çalışmanın anlamı yoktur. Boğa’ları kazanamak için ikna yoluna gidilmelidir, zorlama ise işe yaramayacaktır. Bazı durumlarda Boğa, haksız olduğunu bile bile kendi görüşünü inatla savunmaya devam edebilir. Bir başkasının zorla kabul ettirmeye çalıştığı görüşü benimsemektense kendi yanlış yolunda yürümeye devam edebilir. İşte Boğa’lar bazen böyle inatçı ve sabit olabilirler, onlar ne de olsa hareketsiz bir element olan Toprak’ın Sabit’idir.

 

İnatçılık, kararlılık ve sadakat arasında ince çizgiler vardır ve Boğa bu üç özelliği de karakterinde taşır. Bu erdemlerini en iyi şekilde kullanabilmek için Boğa bu sabit ve kolay odaklanan doğasını hayat deneyiminde uygulamayı öğrenmelidir. Birçok kişi Boğaların zor ve ilgisiz olduğunu düşünür. Bu gerçek olmaktan oldukça uzak bir yargıdır. Aslında Boğalar kolayca duygusal yaralar alabildiklerini bildikleri için çok iyi tanımadıkları insanlardan uzakta durmayı seçerler. Koruyuculardır ve sevdiklerini her şeyin en iyisine layık görürler.

 

Bir Boğa’nın sevgisini kazanmak zaman alacaktır ancak o bir kez sevdi mi de kolay kolay vazgeçemez. Boğalar Venüs’ün çocukları oldukları için romantiktirler. Kalbini birine bir kez kaptırdı mı o kişiyi bırakmak istemeyecektir. Eşiyle uzun bir beraberlik ister ve birlikte birçok zorluğa göğüs gerebileceklerini bilir.

 

Boğalar bazen de güvensizlik hislerine kapılır. Boğa, sevdiği kişinin ona bağlı olduğunu ve onunla ilgilendiğini bilmek ister. Partnerinin sadakatini ve bağlılığını sürekli kanıtlamasını isteyecektir.

 

Begüm Asteria

Şubat 2018

Kadıköy

One thought on “Boğa Burcu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s