Hayat/Ölüm/Hayat Gizemleri: Asteroid Ceres

Elde tutmak mı bırakmak mı ? Peki ya bıraktığının sana geri geleceğinden emin olabilmek ?

Bırakamamak. Çok sevdiğin için bırakamamak. Çok fazla sevip de karşılığını alamamak.

Sevginin ve sevdiğinin artık gittiğini anlayıp solmak ve uzun bir kışa girmek ?

 

İşte eski insanların bunların hepsi için bir çözümü vardı. Ceres, yani Demeter, her yıl doğum, çiçeklenme, meyve verme, solma ve uzun bir uykuya dalma ve sonra tekrar çiçeklerle birlikte hayata geri dönme (doğma), yeniden çiçeklenme, meyve verme… döngüsünü anlatırdı.

Demeter (Ceres) aynı zamanda Argos tarafındaki insanlara tarım yapmayı, özellikle buğday yetiştirmeyi, öğrettiği için beslenme, gıda, diet konularıyla da ilgiliydi.

Ceres anlaması çok da kolay bir asteroid değil. Onu aslında tüm hikayesiyle birlikte ele almak gerekli. O mevsimlerin döngüsünü anlatıyor, mevsimler dönerken bizlerin yaşadığı duyguları, hayat ile arasındaki bağı, birbirini izleyen süreçleri gösteriyor.

Efsaneye göre, Demeter’in bir kızı vardır, ve bu kız bir gün çiçek toplarken yerdeki bir çatlaktan içeri düşer, Yeraltı’na iner. Demeter de bunun üzerine karalar bağlar ve kızını aramaya başlar. Diyar diyar dolaşır, onu hiçbir yerde bulamaz.

Kızını arayan Demeter’e sadece yeraltına (bilinçdışına) ve Olympos Dağı’na birden gidip gelebilen Hekate ile Hermes yardım edebilir (hem yeraltında hem yer üstünde dolaşabilen figürlere psychopomp diyoruz). Hekate, Ay’ı da simgelediği için karanlıkta görür, Demeter’in kızının nereden Yeraltı’na düştüğünü söyler ona. Ancak Yeraltı ne girenin çıkabildiği ne de kolaylıkla iletişim kurulabilen bir yerdir. Orası kıştır (Inferno), ulaşılması zor -neredeyse imkansız-, kimsenin hakkında pek bir şey bilmediği bir yerdir: bilinçdışıdır. Karanlık bir orman gibi, soğuk ve karanlıktır, yol iz bilinmez Yeraltı’nda. Demeter’in kızı Kış’ta, Yeraltı’nda tatlı tatlı uyuyor. Demeter ise çok üzgün, yas tutmakta, işte bu yüzden kışın hiçbir şey yetişmiyor, hiç bir çiçek açmıyor.

Hermes ile Hekate’nin yardımıyla Demeter’in kızı tekrar yeryüzüne çıkarılır, onun Yeraltı’ndan çıkıp yeryüzüne ayak basmasıyla baharın ilk çiçekleri açar, o bütün kış uyuduktan sonra baharda uyanan çiçekler gibi geri gelir bilince.

 

per

Eski zamanlarda sonbaharda toplanan tohumların tüm kışı bozulmadan geçirebilmeleri için yeraltındaki mahzenlerde saklanması da bu efsaneye ilham vermiş olabilir.

Peki ya Asteroid Ceres ?

Haritamızdaki Demeter (Ceres) de bu mevsimler olarak gördüğümüz enerji döngüsünde sevgiyi almaya, beslenmeye ne kadar açık olduğumuzu gösteriyor. Bir kızla annenin ilişkisini gösteriyor. Sevgi alış-veriş kapasitemizi gösteriyor.

Yiyeceklerle olan ilişkimizi gösteriyor. Ne kadar iyi beslendiğimizi gösteriyor.

Doğum haritasında Ceres bizim kendimizi ve çevremizdekilere besleme, annemizle ilişki, sahip olduklarımızla ilişkimiz, sahip olduğumuzu düşündüğümüz şeyleri bırakma -çoğu zaman bırakamama-, dünyanın bolluk bereket ve dönüşüm süreçleri ile olan ilişkimizi anlatır. Beslenme sadece yiyecekle değildir, sevgi ile, ilişkilerimizle, kültürle, okuduklarımızla, yaşadıklarımızla da besleniriz. Ceres bunların hepsini kapsar.

Ceres’in sevgi ve ilişkiler konusunda da çok ciddi bir gösterge olduğunu farkettim. Özellikle Ceres-Satürn ya da Ceres-Pluton kontakları sevgi alışverişi konusunda ciddi bloklanmaları ve kısıtlamaları gösterebilir. Çocuğu küçük yaştayken ayrılık yaşayan ailelerin haritalarında Ceres-Pluton etkileri gözükebilir. Bir anne ile kızın iyi anlaşabilmesi için ikisinin de ilk önce kendi algılarındaki Ceres ile ilgili problemlerini çözmeleri elzem görünüyor.

 

Satürn ve Ceres

Ceres – Satürn zorlu açılarının özelliği insanın Sevgi ile arasına bir duvar örmüş olmasıdır. Dünyaya bu şekilde geliriz ve bu hayattaki en önemli derslerimizden biri işte bu duvarı aşmak, yıkmak ya da altından bir tünel kazarak evrensel sevgiye ulaşmaktır.

Ceres – Satürn karesi deneyimleyen insanlar sevildiklerinin, ne kadar değerli ve harika biri olduklarının farkında varamazlar. Anne ile ilişkide sorunlar kendini gösterir. Anne (Demeter – Ceres) aşırı baskıcı, her şeyi yapmak, tüm sorumlulukları üzerine almak isteyen bir tipte olabilir. Kendisine yeterli alan bırakılmayan çocuk ise kendisini, yeteneklerini ve gücünü tanıyacak sınayacak fırsatlardan yoksun kaldığı için kendini tanıyamaz. İnsan tanımadığını da sevemez zaten.

 

Ceres – Satürn karesinin gösterdiği zorlanmalar:

Yeme bozuklukları.

Anne ile ilişkide zorluklar.

Sevginin ve kaynakların (para olabilir) sana yeterince gelmemesi.

“Kimse beni sevmiyor.” yanılsaması.

“Beni seven kimse yok.” yanılsaması.

 

Sevgi, beslenme, sevgi alma, sevgi görme gibi konuları Ceres ile görüyorum haritalarınızda. Ceres, baktığımız asteroidlerden sadece bir tanesi. Siz de kendi doğum haritanızı içindeki Tanrıça Asteroidleri ile birlikte merak ediyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

 

Kişisel danışmanlık için:
Lydiansoulwork@gmail.com

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Şubat 2018

Kadıköy

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s