Anadolu’da Balık Burcu Sembolleri

Balık Burcu’nun sembolü birbirine gümüş bir zincirle bağlanmış iki balıktır. Biri insanın sağ ayağını, diğeri de sol ayağını temsil eder. Ters yönlere yüzmek isterler ancak birbirlerine bağlıdırlar bu yüzden hiçbir yere kımıldayamaz, sonsuza dek birbirlerinin etrafında döner dururlar… İşte bu şekilde Balık Burcu aynı zamanda sonsuzluğun sembolüdür. Maddi dünyanın çok ötesindeki sonsuz kozmik okyanusu sembolize eder. Sonsuzluktur Balık, okyanustur.

 

Bu iki Balık’tan biri aşağıya, yeraltına doğru; diğeri de yukarıya, göklere doğru yüzer. Birbirlerin bağlı oldukları için aynı zamada düşmandırlar birbirlerine. Biri ne kadar yukarı giderse öteki de o kadar aşağıya gitmek ister. İkiliği anlatırlar. Gün ve gece; aydınlık ve karanlık; kış ve yaz… Birbiri ardına gelen zıtlıklar gibi bu iki balık da birbirinin kuyruğunu ısırmak için döner durur, böylelikle balıklar onları bağlayan Bağ yıldızının çevresinde sonsuza dek döner dururlar…

 

balık2

 

Anadolu’da “Balık’ın karnına gitmek” deyimi vardır. Balık’ın karnına gitmek, bilinçdışına düşüp – belki depresyona girmek – bilinçsizlik haline geçmek, dünyadan izole olmak anlamına gelir. Balık’ın karnına giden illa ki bir şekilde çıkar oradan ama değişmiş, yenilenmiş, kendi gücünü daha iyi fark etmiş olarak çıkar. Balık’ın karnına gidip de geri gelmek yeniden doğmak demektir.

Urfa’da Balıklı Göl’ü unutmayalım.

Balık rüyalarda genel sembolik anlamıyla bolluk, kısmet anlamlarına gelebilir.

Karadeniz’de horon başlı başına balıktır. Kostümü, aşağı yukarı ve yanlara hareketiyle ağa takılarak denizden çıkmış balıklar tasvir edilir. Özellikle Bıçak Horonu’nda iki balık – birbirine düşman iki balık – karşı karşıyadırlar, birbirlerini bıçaklamaya çalışırlar. Gösterinin bir kısmında bir merkezin etrafında, çember üzerinde dönerler ve birbirlerine tam karşıdan bakarlar. Bu da Balık Burcu’nun sembolizmine çok benziyor.

Sizin de aklınıza gelen, halk kültüründe yer etmiş balık sembolleri var mı ? Varsa buraya yorum olarak yazabilirsiniz.

 

 

Sevgiyle

Begüm Asteria

Şubat 2018

KADIKÖY

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s