Asteroid Juno: Adanmanın Adı

Asteroidler, Güneş Sistemimizde Mars ile Jüpiter arasında bir kuşak oluştururlar, gezegenlerden daha küçük gökcisimleridir. Dünya’dan bakan birinin onları çıplak gözle görmesi imkansızdır. Asteroidlerden bazılarının insan bilinci ve kollektif bilincimiz üzerinde etkili olduğunu gözlemlenmiştir.

Asteroid Juno, Mars ile Jüpiter arasında yer alan Asteroid Kuşağındaki bir minör gezegendir.

Roma Mitolojisi’nde Juno, Jüpiter’in eşidir, Yunan Mitolojisi’nde de Hera’ya denk gelir. Hera’yı hepimiz Zeus’un kıskanç eşi olarak biliriz. Halbuki Hera, Homeros’un döneminden çok çok daha eskidir. Rodos ve Samos Adaları’nda bulunan 5 bin yıl öncesine ait arkeolojik bulgularda daha farklı bir Hera imgesine rastlanmıştır. Burada Hera, evilikten ziyade kadınları ilgilendiren konuları, kadınların menustrasyon döngüleri, çocuk doğurmaları ve menapoz gibi sadece kadınların anlayacağı konuları kapsayan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Klasik dönemde ise bu konular literatürden çıkarıldığı için sadece evlilik kalır Hera’nın elinde. Klasik dönem kadınların aşağılandıkları ve erkeklere köle yapıldıkları bir dönemdir. Homeros’un Zeus’u, Hera’nın onun tüm işlerine karışacağını ve işlerini bozacağını bilir, bunu kabullenmiştir. Aralarındaki ilişkinin dengesizliğinden kendisi de haberdardır. Bu yönüyle Juno (Hera), bize ilişki dinamiklerinin tarihsel ve toplumsal koşullara göre değiştiğini de gösterir.

 

26169618_10208744098718401_8009134544034736569_n

 

Juno, tanrılar arasında kraliçedir, güç ve asalet simgesidir. Astrolojide de Juno, bizim için aşkın olan öteki’yi gösterir, aşkın olana adanmamızı, bizim için “o” olana kendimizi vererek onun için çalışmamızı, didinmemizi, o’nun yollarını gözlememizi, o’nunla olan ilişkimizi anlatır.

Juno böylelikle neye nasıl adanacağımızı gösterir. Neye kendimizi adayarak içimizdeki asaleti ve kraliçeyi ortaya çıkartıyoruz ? Kendimi neye adıyorum ? Nasıl bir evlilik beni mutlu eder ? İşimle mi evliyim yoksa başka bir insanla mı ? Bir evlilikten, ilişkiden neler beklerim ? İşte bu gibi soruların yanıtları Juno’da gizlidir.

Nasıl ki Vesta kendi kendineliğimizi, biricikliğimizi ve “kendinde ve bütün” olma halimizi anlatıyorsa Juno da evlilikler içindeki halimizi gösterir. Hiçkimse tek başına değildir, en yalnız görünen insan bile bir konu, iş, duygu veya kavramla birlikte yaşar.

Juno, synastry haritalarında da güvenilir bir çekicilik ve libidal uyum göstergesidir.

 

 

Sevgiler

Begüm Asteria

Ocak 2018

KADIKÖY

Advertisements

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s