Yengeç’te Dolunay: İlişkilerin İmtihanı

on

Bu yazıya, Haziran ayında yayınladığım Yengeç’te Yeni Ay: Yokluktan Varlığa  adlı yazımın devamı olarak başlıyorum.

 

Yeni Ay’lar bir süreci başlatır, Dolunay da bu sürecin tam olgunluğa ulaşıp ışıl ışıl kendini göstermesidir. Bundan sonra da süreç azalmaya, ufalmaya başlar ki yeni bir döngü başlayabilsin. Doğanın kanunu böyledir.

 

Haziran’daki yazıda hayatımızdaki bir alanı beslemekten, hayatımızı yoktan var etmekten bahsetmiştik. Siz neyi beslediniz, doğurdunuz ? O günden bugüne hayatınızda neyi inisiyatif alarak ve her gün üzerinde çalışarak değiştirdiniz ?

 

Oğlak’ın prensibi sıkı çalışmaktır, disiplindir. Her gün bir işi tekrar tekrar yapmaktır. İnatla ve bazen hırsla hedefine ulaşmaktır. Yengeç ise hedefini içinde saklar, içinde büyütür. O hamile bir kadındır. İçinde besler, besleyerek yaratır ve gerçekleştirir amacını. İşte Yengeç Dolunayı’nın da teması budur. Yüksekteki hedefe ulaşma ile içerdeki özü besleyerek büyütme arasındaki denge. Bu denge bu sefer bir konuğu ağırlıyor: Venüs.

 

Artemis

 

Venüs, karşı karşıya gelen Ay ile Güneş’in tam ortasında. Sınanıyor. Bizler onu göremiyoruz Güneş’in kucağında olduğu için. Oysa ki Venüs Güneş ile Ay arasında duruyor, tıpkı bizler gibi. İlişkiler tartışılıyor, aydınlatılıyor. Neyin ne olduğu ayyuka çıkıyor. Peki ilişki nedir ?

 

Modern dünyada ilişki dendiğinde insanın aklına romantik ilişkiler geliyor, halbuki bu çok eksik. İnsanın kendisiyle, yiyeceklerle, doğayla, parayla, çevresindeki her kişiyle, her hayvanla, her nesneyle… dünyayla bir ilişkisi var. Her şey ilişkidir aslında. Bir kitabı okumak da o kitapla kurduğunuz ilişkidir. Unutmayın, Eros, her ne kadar klasik dönemde kalpli ok atan, kanatlı bir çocuk figürü gibi gösterilmiş olsa da çok daha eskilerde o bir titandır. Yani ilksel kuvvetlerden biridir, bu yüzden ilişki prensibi kesinlikle hafife alınıp da “aşk ve ilişkiler” şeklinde komik başlıklar altına sokuşturulmamalı. Aşk o kadar önemli bir şey değil, önemli olan ilişki kurma prensibidir.

 

Bu dolunayın enerjisi güçlü ve bırakmak, artık bize hizmet etmeyenleri yakmak ve bu alevlerde yeni yaşamı beslemek üzerine. Dolunay’ın formasyonunda hiç ateş yok, ateşi biz hayatımızdan çıkarmak istediklerimizi yakarak kendimiz tutuşturacağız.

 

Kalıcı kopuşların yaşandığı bir döneme girdik. Artık kendi ayaklarımızı sağlam yere basmak için hayatımızda gereken değişklikleri yapmak, yeni ayarlamalar, yeni dengeler kurmak zamanı. Bu ilişkilerle başlayacak gibi görünüyor. Ay ve Güneş, Venüs’ü aralarına aldı, dün gece ilişkiler sınandı. Büyük stratejist Mars onları yan taraftan izliyor ve Neptün de öte yandan verdiği destekler çok daha güzel ilişkiler, çok daha güzel bir gelecek yaratabilmek için ihtiyacımız olan ilhamı döküyor üzerimize bu hassas Dolunay’ın gümüş ışıklarıyla.

 

 

İşte bu dolunayın saf ışıkları altında tüm ilişkilerimiz sorgulanıyor. Yeniden düzenleniyor, arındırılıyor. Hayatımızda kalmasını seçtiğimiz ilişkiler güçleniyor, besleniyor.

 

Kişisel Danışmanlık için: 
Lydiansoulwork@gmail.com 

 

Sevgiyle

Begüm Asteria

Ocak 2018

KADIKÖY

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s