Venüs Oğlak’ta: Galadriel

Hatırlar mısınız, Sam, Galadriel’i gördüğünde onun hem denizler kadar yaşlı hem de düşen kar taneleri kadar genç ve zarif olduğunu söylemişti. İşte Venüs de Oğlak diyarında böyledir; hem çok eskidir, çok yaşlıdır, bilgedir ve bir o kadar da güzel ve zariftir.

Galadriel aslında bir Birinci Çağ elfi, Işıklar Zamanında Valinor’da doğar ve Feanor’un peşinden Orta Dünya’ya gelir. O tüm Çağlar’ı, Zaman’da gelmiş geçmiş her şeyi görmüş bir elf; isterseniz buna Doriath’ta geçirdiği zamanda Melian’dan öğrendiklerini de ekleyin…

Noldor’un prenseslerinden olmakla birlikte Sindarin’in de irfanına sahip bir elf hanımı o. Çağlar boyu bilgiyi ve deneyimi biriktirdi. Hatta İkinci Çağ’da Amroth ayrıldıktan sonra Galadhrim’in başına geçti ve Lothlorien’in o yüksek yapılarını oluşturulmasını ve sürdürülmesini sağladı. Tabi ki bunları Nenya’nın da yardımıyla yaptığını biliyoruz.

Orta Dünya’yı en son gemi kalkana dek bırakmaması da onun ne kadar kararlı, gözüpek ve hatta inatçı olduğunu gösteriyor bize.

 

 

 

İşte Oğlak’taki Venüs de böyledir. O sabırlıdır. Kendi Lothlorien’ini kuracaktır. Eşini asla bırakmayacaktır, tüm yolculuklara onunla birlikte çıkar ve hayatını onunla birlikte inşaa eder. O kendi dünyasının, kendi yaptığı, kurduğu dünyanın hanımıdır. Merkezdedir. Çocukları ve torunları onun etrafına toplanır. Sevdiklerini, dünyasını, doğayı ve güzel olan her şeyi korumak için sonuna dek savaşacak ve sahip olduğu değerleri koruyacaktır. Oğlak’a güvenebilirsiniz. Venüs Oğlak’ın koruduğu değerlere, kolay kolay uçup gitmeyecek olan sevgisine güvenebilirsiniz. O sizi yarı yolda bırakmayacak.

 

 

 

“En sevgili yıldızımız Earendil’in ışığı. Senin için bir ışık olsun en karanlık yerlerde, diğer tüm ışıklar tükendiğinde.”

 

 

Aure Entuluva! 

Aralık 2017

KADIKÖY

One thought on “Venüs Oğlak’ta: Galadriel

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s