Oğlak Nereye Çıkıyor ?

Oğlak Burcu, bir hayvanın iki farklı yorumu ile resmedilir: Dağ keçisi ve deniz keçisi. Deniz keçisi tabi ki mitolojik bir varlıktır. Keçi, mitolojide yaygın olarak kullanılan bir semboldür. Annesi Gaia, bebek Zeus’un Chronos’un hışmından korumak için onu Girit’teki Ida Dağı’nda bir mağaraya saklar. Burada bebek Zeus’u bir keçi emzirir. İskandinav Mitolojisi’nde de Fırtına Tanrısı Thor’un göklerde gezen arabasını iki keçi çeker. İnsanın ehlileştirdiği ilk hayvanlardan olan keçi, genellikle dünyeviliğin, insanın maddeye olan bağlılığının bir sembolü olarak karşımıza çıkar. Zaman kavramı ile de ilgilidir. Kışortası ve yılbaşı geleneklerinde de halk hikayelerinde ve imgelemlerinde keçi çokça kullanılmıştır.

Oğlak, Yaşam Çarkında Onuncu sıradadır, yani Onuncu Ev’dedir. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovabilirler ama Oğlak azmi ve derin gücüyle her türlü gerçeklik karşısında benliğini ve bütünlüğünü koruyacaktır. Gerçeklerin sertliği yahut acılığı onun canını acıtmaz, bilakis o hayatın gerçeklerine dayanmak için gerekli olan altyapıya ve güce sahiptir.

 

bgg

 

O en tepededir ve bunun prestijine de sahiptir. Oğlak için statü çok önemlidir. Dağ keçisi, durmaksızın kayalara tırmanma halindedir çünkü o hep daha yükseğe ulaşmak ister. İnce bacakları cüssesine uygun değilmiş gibi görünse de ayaklarının yere sağlam bastığını bilir. O milyonlarca yıl boyunca tırmanış aletlerini geliştirmiş ve evrimleştirmiştir. Dağ keçisi yaşlı ve inatçıdır. O hep maddi kaynaklar arayışında olacaktır. Bir çalı daha, yeni bir pınar, krallığını kurması için gerekli madenler… İşte bu maddi kaynak arayışı onun hep daha yukarıya tırmanmasına sebep olacaktır.

 

 

Oğlak’ın daha gelişmiş ve bilinçlenmiş halinin sembolü de Vesta‘dır: Bir yapının, kurallar bütününün kalbinde duran yaşam enerjisi .

 

 

Begüm Asteria

Eylül 2017

KADIKÖY

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s