Venüs Yay’da

Yay Venüs, insanlara değil kültürlere, felsefelere, dünyayı ve aşkın olanı anlama ve deneyimleme biçimlerine aşıktır.

 

Aynı mahallede büyüdüğü yakışıklı jön delikanlı onun ilgisini çekmez. O Japonya’nın ormanlarını, Güney Afrika’nın Masa Dağı’nı, Meksika’nın yemeklerini merak ediyor. Sınırsızlığı en güzel yaşayanlardan biridir Yay Venüs. Ne de olsa Akrep’te yoğunlaşıp ağırlaşan zehir artık Yay’da zemberiğinden fırlar ve geldiği yere geri gitmek üzere yola çıkar.

Yay’daki Venüs’ün hep macera planları vardır. O bir yere gidecektir mulaka, valizi her zaman açıktır, kapalı olduğunda da yolculuktadır zaten. Onu mutlu edecek olan şey yeni yerler, yeni renkler ve tatlar keşfetmek, hep daha ileriye gitmektir. O sınırsızlığın farkındadır ve hep ufuklarını genişletmek isteyecektir. Bunu bizzat gezip görerek de yapabilir, sürekli farklı felsefe ve dünya görüşlerini keşferedek de gerçekleştirebilir. Düşüncelerinin ve zevklerinin değişmesine şaşırmamak gerekir çünkü o her gün yeni bir şey öğrenerek kendi ilham alevlerinde değişmektedir.

 

circe

 

Ancak burada Yay’ın ikili doğasını da unutmamak gerekir. Yay Venüs tatlıyı fazla kaçırabilir. Bir yandan aşkın olanı ararken öte yandan maddi olana da kapılabilir. Yay’da her zaman ikilik vardır ve önemli olan insanın bu ikiliği nasıl kullandığıdır; bu aşkın olan ile dünyevi olanın ikiliğidir. İşte Yay Venüs sınavını burada verir. O ruhun ve bilincin sınırsızlığını deneyimlerken aynı zamanda maddenin sınırlılığını da bilir. İnsan maddiyatın el verdiği kadar seyahat edebilir ve zamanı olduğu kadar okuyup öğrenebilir.

Bu ikilik içinde Yay’daki Venüs’ün ilacı spontanlıktır. O yeni deneyimlere açık kaldıkça hayatın ona sunduğu sonsuz renk ve tatlara erişecektir. Kendisine hayatı deneyimlemeye izin verdikçe ufku genişleyecek ve yüksek hedeflerine yaklaşacaktır. Oyunculuğu ve hiç büyümeyen bir çocuk gibi olması ile de dikkat çekebilir, o neşeli bir doğaya sahiptir ne de olsa.

Doğum haritasında Venüs Yay’da olan insanların dikkat etmeleri gereken birinci unsur puella aeternus (sonsuza dek kız çocuğu kalma) kompleksi olabilir. Hiç büyümediklerinin farkına varamayabilirler, dünyayı sonsuz bir oyun alanı olarak görmekte ısrar edebilirler. Sorumluluklar ve maddi dünyanın ağırlığı devreye girdiğinde fazlaca zorlanabilirler. Tabi ki harita bütün olarak ele alınmalıdır ancak Yay’daki Venüs’ün sosyal, kültürel ve maddi standartları gözetmeden evden kaçması her zaman için göz önünde tutulması gereken bir olasılıktır!

 

 

Sevgiyle

Begüm Asteria

Kadıköy

Aralık 2017

 

Lydiansoulwork@gmail.com

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s