Satürn’ün İki Yüzü

2017’nin hediyelerini almaya hazır mısınız ? Bu hediyeler yeni yılda size gereken şeyler olacak. Yeniyi başlatmanız, yeni gelen enerjileri ve günleri olabilecek en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için hediyeler alacaksınız yıl sonunda.

Yaşadıklarımızdan, seçimlerimizden öğrenerek ve öğrendiklerimizi de bilgeliğe dönüştürerek yeni ve öngörülemez olana adım atmak üzereyiz. Bu noktada en büyük hediyemiz yaşadıklarımızdan öğrendiklerimiz. Astrolojide de kalıcı derslerin öğretmeni Satürn’dür. O bize kalıcı eserler bırakabilmek için yapılar içinde hareket etmenin, disiplinin ve zaman yönetiminin önemli olduğunu da anlatır. Satürn aynı zamanda Zaman’ın göstergesidir. İnsanın gelişim süreçleri, yaptığı işlerin karşılığını alma zamanları, biten bir yılın bilgeliğinin yeni yıla aktarılması… Satürn’ün taşığı anlamlardandır.

294

Engellerin, yola konan taşların, ağır yüklerin, görevlerin göstergesi olarak bilinir Satürn. Doğrudur Satürn’ün çocuklarını yuttuğu, hatta çocukları ile birlikte bir taş da yuttuğu doğrudur.

Hintliler Satürn’e “Lord of the Deeds” derler, İngilizce “deed” kelimesini Türkçe’ye çevirmek kolay değil. Deed, yapılan iş, amel, ortaya konan davranış demektir.

İşte Satürn’ü bizim ne yapıp ettiğimiz ilgilendirir, neye inandığımız, ne söylediğimiz ya da ne hayaller kurduğumuz değil. Bugün ne yaptınız ? Bunu soracaktır Satürn.

Satürn aynı zamanda yapılanların karşılığının alınacağının da göstergesidir: Ne ekersen onu biçersin.

İyi işler yapanlar iyi sonuçlar alır; kötü işler yapanlar kötü sonuçlar alır. İyilik yapan, dürüst olan, doğru yolda kalan zamanı gelince ödüllendirilir; doğru yoldan ayrılan, yalancı ve riyakar olan da cezalandırılır.

Batı kültüründe Satürn yıl sonunda çocuklara (sadece çocuklara mı ?) hediye getiren Noel Baba ya da onları cezalandıran korkutucu Krampus olarak resmedilmiştir. İsveç’te yeni yılda verilen hediyelere julklapp denir, yani “yıl tokadı”. Eskiden yılbaşında çocuklara tokat atılırmış… gerçekten kötü bir çocuksa sert bir tokat, iyi bir çocuksa da yumuşak bir tokat. Tabi ki çocuklara böyle davranmak tamamen çağdışıdır.

İyi çocuklara Noel Baba hediyeler getirir, kötü çocukları da Krampus yer, cezalandırır, sınırlar ve zincirlere vurur. Satürn’ün kısıtlayıcı, cezalandırıcı, sert yüzüdür işte bu.

11

 

Yaptığımız ettiğimiz işlerle eninde sonunda yüzleşiyoruz ve onların karşılığını alıyoruz. Bugün yaptıklarımız geleceğin tohumları da olabilir. Her an kendi geleceğimizi yaratıyor ve yıl sonunda sevimli Noel Baba’dan güzel hediyeler alacağımıza mı yoksa Krampus tarafından yutulacağımıza mı kendimiz karar veriyoruz aslında. Seçim her zaman insanda.

 

Sevgiyle

Begüm Asteria

Kasım 2017

Kadıköy

 

Lydiansoulwork@gmail.com

 

santa-in-lapland

 

 

 

 

Advertisements

One Comment Add yours

  1. esradogrul says:

    👏👏👏👏👏

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s