Venüs Akrep’te: Medea

Bugünden itibaren Aralık ayına dek Venüs, Akrep Burcu’nda ilerleyecek.

Akrep’in ruhunda biraz intikam vardır. Haksızlıklara gelemez Akrep, ona istediğinizi yaptıramazsınız çünkü o çok eski, çok derin ve çok güçlü olduğunu bilir. Akrep Güç demektir ve onu güçsüz konuma düşürmeye kalkarsanız bunun karşılığını mutlaka size gösterecektir, Akrep kuyruğunda zehir taşır. Zehirleyerek karşısındakini alt eder, ancak zehirini akıtması için ona bir neden sunmanız gerekir. Akrep, onu onurlandıranların, hep yanında olanların ve onu kandırmaya çalışmayanların da en sıkı dostudur, gerçek bir kara gün dostudur çünkü zaten karanlık onun evidir.

 

Medea ve Altın Post

 

meda

 

Şimdi sizleri Argo adlı bir gemiye yükleyip Karadeniz’e çıkartıyorum, Gürcistan tarafına, Antik Kolkis’e gidiyoruz. Bin yıllar önce burada anaerkil bir kültür vardı ve Medea ile Kirke adında iki güçlü kadından bahsedilirdi. Medea’nın görevlerinden biri sihirli güçleri olduğuna inanılan Altın Koç Postu’nu korumaktı ve hikaye bu ya, Medea bu Altın Post’a bağlıydı, ondan ayrılmasına imkan yoktu.

Yunanistan’da yaşanan siyasi bir anlaşmazlıktan dolayı Prens Yason, askerlerini Argo adlı bir gemiye koyar ve Kolkis’e, Altın Post’u ele geçirmeye gelir. Medea’nın halkı tarımla uğraşan, doğa ile uyum içinde olmayı seçmiş barışçıl bir halktır ve bir gemi dolusu vahşi, eli silahlı Argos’luya karşı duracak halleri yoktur. Bunun bilincinde olan Medea, Yason’un Atın Post’u almasına izin verir. Fakat kendisi de Altın Post’a bağlı olduğu için Altın Post nereye giderse onunla gitmek zorundadır. Gemiye yüklerler Altın Post’u Argoslular, Medea da onlarla gelir ve Altın Post’tan ayrılamamasının nedenini de Yason’a duyduğu aşk olarak kıvırır aslında onun tek bağlılığı Altın Post’adır.

Argos’a ayak bastıklarında Yason ile evlenir, zaman içinde iki çocukları olur. Kadınların saygı gördüğü ve kendisinin de en saygın kadın olduğu bir dünyadan kopmuş, kadınların köle olduğu, insandan dahi sayılmadığı bir topluma girmiştir artık Medea. Kendi kimliğini kaybeder, uyum sağlamak zorunda kalır. İnsan buna dayanabilir mi ? Hepimizin binlerce yıldır yaşamakta olduğu travma işte Medea’nın hikayesinde anlatılıyor. 

Medea için bardağı taşıran son damla Yason’un artık iyice yüzsüzleşip ikinci bir evlilik yapmaya kalkışmasıdır. Ve Yason buna nasıl bir kılıf uydurur biliyor musunuz, “Bunu ikimizin de iyiliği için yapıyorum cnm yaaa” der…

 

“Kendi kıyafetlerinde.”

Bu şokla Medea kim olduğunu hatırlar. O Güneş’in Kızıdır; halkının en güçlü kadını. Neler gelmez ki elinden, bir gerçek kimliğine bürünebilse… Bir ses duyar sabah kalktığında, “kendi kıyafetlerinde”. İşte bu anda Medea kim olduğunu hatırlar. Kolkis’ten getirdiği kaftanını giyer, mücevherlerini takar; yeniden doğar. Ataerkil bir köle toplumunda Medea olarak var olmak demek, intikam demek olacaktır…

callas_medea007

Ancak Medea’nın intikamı da şefkat doludur. Onun sayesinde Yason’un yeni kurbanı olan kızcağız ölümün inayetiyle kurtulur kölelikten. Medea’nın çocukları da ellerinde can verir ve özgürleşirler. İşte Akrep’in derdi budur: doğaya aykırı olanı yok edip gerçeğin kendini var etmesine izin vermek. Acımasız görünür Akrep, ama aslında derin derin acılar oynaşır onun yüreğinde. Her şeyi hisseder ve görür o.

 

Hayallerimiz ve umutlarımız da öyle, bazen ölmeleri gerekir Medea’nın ellerinde; her sabah Güneş ile tekrar doğmak üzere…

 

Bu hikayeden hoşlandıysanız Pasolini’nin Medea’sını izlemenizi öneririm.

 

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Kasım 2017

KADIKÖY

 

Advertisements

4 Comments Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s