Rüyaların Sırrı

Rüyayı günlük hayata, günlük hayatı da rüyaya dahil etmekten geçer rüyaların sırrı.

Bizler rüyamızda gördüğümüz bir şeyin anlamını merak ediyoruz. “Rüyamda elma gördüm, anlamı nedir ?” Elma kadar basit görünen bir şeyin bile sadece mitolojiye bakılarak o kadar çok anlamı çıkarılabilir ki…

Gün Batımı’nın bahçesindeki elmalar mı ? Bu elmaları toplamak için yola çıkmak mı ? Bu elmadan yiyerek bilincin “düşmesi” mi ? Güneşin batışıyla bilinci kaybedip gündoğumuna kadar -yani prens gelene kadar- herkesten uzak bir yerde dinlenmek mi ? (Evet, Pamuk Prenses masalı), sonsuz yaşam mı, gençlik mi, sağlığa önem verme gereği ve gençleşmek mi ?

 

pamm

 

Sadece bir elmadan ne kadar çok yere gittik… İşte rüyalar böyledir; rüyada gördüklerimiz birer semboldür ve sembollerin anlamı yoktur, insan bilinci ona onlarca anlamı yükler. O yüzden rüyaların belli, verili, bir yerde yazan ya da birilerinin bildiği bir anlamı yoktur.

 

Kişisel Sırlar

Rüyaların anlamı kişiseldir. Elma derseniz, elmadan belki binlerce anlam çıkarırız ancak önemli olan elma imgesinin rüyayı gören kişi için nasıl bir mesaj taşıdığıdır. Diyelim ki önceki gün elma yerken aklınıza bir fikir geldi, çok önemsemediniz. Belki de rüya sizi o elma yediğiniz ana geri götürüp o aklınıza gelen fikri bir daha gözden geçirmenizi istiyor ? Ya da yapmaktan çekindiğiniz, aslında yasak olan ama merakınızı da dizginleyemediğiniz bir durumla karşı karşıyasınız ve yasak olanı sırf meraktan biraz deşmek ve deneyimlemek istiyorsunuz ? Bu da size içinde elma geçen bir hikayeyi anımsatmadı mı ?

Burada rüyayı gören kişinin kendi rüyasını nasıl anladığı; rüyanın onun için ne demek istediği öne çıkıyor. Bu rüyayı gören kişinin bilebileceği bir şey. İçinize sinen, “ah, işte bu ya!” dediğiniz genellikle doğrudur. Burada salt akıldan, analitik zihinden ziyade iç sese önem verilir.

app

 

Rüyada elma gördüysem ne yapmalıyım ?

Öncelikle bunu rüya defterinize yazın. Rüyada gördüklerinizi çizin ve renklendirin.

Ben rüyamda elma görseydim önce bununla ilgili aklıma gelen ilk şeye dikkat ederdim. Bir süre öylece durup, düşünce ve imgelerin akmasına izin vermek gerek. Sonra da o gün içinde bir elma yemeye çalışırdım. Rüyayı günlük hayata, pratik hayata dahil etmek çok önemli. Böylelikle rüyaların geldiği yere (bilinçdışı / bazılarına göre bilinçaltı), ego bilincinden daha üstün olana o bilince “seni duyuyorum ve seni dinliyorum” mesajını vermiş oluyoruz. Rüyaları ne kadar ciddiye alır ve hayatımızda onlara yer verirsek onlar da bize o kadar yaklaşabiliyorlar.

Çağımızın en büyük yoksunluklarından biri işte rüyalarımızla olan bağımızın kopması ve her şeye analitik, çözümleyici bir şekilde yaklaşıyor olmamız.

“Rüyalar evinizden gelen birer mektuptur.” diyor Clarissa Pinkola Estes.

Rüya aleminden bu dünyaya hediyeler getirebiliriz, sevgili Robert Moss’un da yazdığı gibi. İlham, yeni bir fikir, rehberlik… Sorunlarımızın çözümleri bize rüyalarımızda her gece sunuluyor. Hastalıkların da çözümünün rüyalarda geldiğini söyleyenler var.

Bilincimiz kısıtlı. İnsanın gözü kısıtlı bir alanı görüyor, kulağı belli bir desibel aralığındaki sesleri algılıyor. Bundan ötesini görüp duymak da rüyalarla mümkün.

Lütfen “rüya yorumu” gibi saçmalıklardan uzak durun. Sizin rüyalarınız size aittir ve çok ÖZEL bilgiler içerirler. Kendi bilinciniz ve hayatınız üzerindeki tek otorite siz olabilirsiniz, bu gücü başkalarının eline bırakmanın anlamı yok.

 

rr

 

Elma ne kadar basit görünüyor, değil mi ? Oysa ki sembolizmi en derin ve geniş olan imgelerdendir.  

 

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Kasım 2017

KADIKÖY

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s