Akrep’te Güneş – Jüpiter Kavuşumu: Teselli Zamanı

Hepimiz birçok şansı, birçok hayali, kurduğumuz binlerce geleceği kaybettik. Bugün bu kayıpların aslında kayıp dahi olmadığını, akan zaman içinde bazı tohumların yeşerdikten bir süre sonra çürüyüp gittiğini, her tohumun fidana, her fidanın ağaca her ağacın da ormana dönüşmediğini idrak ediyoruz.

Ancak hayallerimizin ve geleceğimizin zamansız ölümüyle yüzleşirken yanımızda bizi teselli eden biri de var, bu acıya yalnızbaşımıza katlanmak zorunda değiliz.

Sonbaharın karanlık ve soğuk rüzgarları üzerine dokunuyor Jüpiter. Bu aralar rüzgarlar kuzeyden esiyor.

Hepimizin teselli edilmeye ihtiyacı var. En mutlu ve güçlü olanımız bile içinde bir yarayla geziyor olabilir. Temizlenmeyen ve şifalandırılmayan yaralar mikrop kapabilir ya da daha fazla büyür. Teselli edilmek, biz acılarımızı konuşurken bizi dinleyecek ve bize duygularımızı yaşamamız için izin verecek bir dosta her zaman ihtiyaç vardır. Bir kişinin yaptığımız hataları, yaşadığımız kayıpları yargılamadan dinlemesi bizim kendi kendimizi affetmemizi ve hayatımıza devam etmemizi kolaylaştırır.

 

or3

 

İnsan sürekli kontrolde olmak istediği için yaptığı planlar, programlar rayında gitsin ister. Beklenmeyenin gerçekleşmesi egoyu sarsar. Benim jenerasyonumdaki insanlar bunu çok güzel yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar. Zamanın öngörülemeyişi insana ihanete uğramış ya da kandırılmış olduğu hissini veriyor. Ruhun özgürlüğü, kendini sadece ifade etmesi prensibi unutulup tüm enerji ve beklenti geleceğe, bu ana değil ama gelmesi beklenen yeni günlere yükleniyor. Böylelikle de insan bekleyip duruyor; 1997 yılında izlediğim Godot’yu Beklerken adlı oyundaki gibi…

Planlarımız, umutlarımız, projelerimiz ölür arkadaşlar. Gidenin ardından biraz ağlamak gerek, duyguların dans etmesine izin vermek ya da depresyonun karanlık çöllerinde kaybolmak bir süreliğine. İşte Akrep bize bunu öğretiyor. Gidenin ardından ağlamanın da kabul edilebilir olduğunu, acı çekmenin de hayat / ölüm / hayat akışının bir parçası olduğunu. Bu zor süreci kolaylaştıracak olan Jüpiter de bugün bizimle.

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Ekim 2017

KADIKÖY

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s